Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Znęcali się nad rodzinami

Data publikacji 05.07.2010

Policjanci walczą z przemocą domową. W Markach zatrzymano 35-letniego Dariusza M., po tym jak groził żonie pozbawieniem życia. Z kolei żarscy funkcjonariusze zatrzymali 50-letniego Zdzisława K., który znęcał się nad rodziną. Niestety wciąż nie wszystkie ofiary przemocy domowej decydują się na ujawnienie swojej sytuacji rodzinnej.

We wrześniu 2009 roku do prokuratury i sądu w Wołominie trafił wniosek o umieszczenie Dariusza M. w areszcie śledczym. Mężczyzna został oskarżony o znęcanie się nad rodziną. Po siedmiu miesiącach aresztu tymczasowego sąd zdecydował o jego zwolnieniu.
 

Zachowanie Dariusza M. nie uległo zmianie, a jego żona po raz kolejny złożyła na komisariacie policji w Markach zawiadomienie o groźbach i znęcaniu. Pod koniec czerwca prokurator rejonowy w Wołominie podjął decyzję o zastosowaniu wobec mężczyzny policyjnego dozoru pod warunkiem opuszczenia lokalu wspólnie zamieszkałego z pokrzywdzoną, oraz niezbliżania się do dzieci i żony.
 

Podczas jednej z kolejnych awantur Dariusz M wziął do ręki widelec, przystawił żonie do klatki piersiowej i zagroził, że ją zabije. 31-latka natychmiast po tym fakcie, wspólnie z dziećmi uciekła z domu, a o zdarzeniu powiadomiła policjantów z Marek. Funkcjonariusze zatrzymali 35-letniego mężczyznę w stanie nietrzeźwości z wynikiem 2,6 promila – trafił do policyjnej celi.
 

Policjanci ponownie przygotowali wniosek do prokuratury i sądu o tymczasowym aresztowanie mężczyzny w związku z popełnionymi przestępstwem. Sąd przychylił się do wniosku funkcjonariuszy mareckiego komisariatu stosując wobec mężczyzny środek zapobiegawczy w postaci aresztu na okres 2 miesięcy. Może mu grozić kara do 5 lat pozbawienia wolności.

(KSP / pp)

***

W Żarach sąd wydał nakaz aresztowania 50-letniego Zdzisława K., który znęcał się nad rodziną - żoną i trójką dzieci.
 

Od maja ubiegłego roku mężczyzna nadużywał alkoholu. Na złożony przez żonę wniosek, sąd zasądził mu alimenty. To doprowadziło do wybuchu agresji. Policja uruchomiła procedurę Niebieskiej Karty. Agresja narastała, dlatego Policja przyjęła zawiadomienie od pokrzywdzonej, a sprawca przemocy domowej, decyzją sądu, został aresztowany na 3 miesiące. Grozi mu kara od 3 miesięcy do lat 5 pozbawienia wolności.
 

Zjawisko przemocy domowej dotyka osób wszystkich nacji, bez względu na ich status finansowy, społeczny czy wykształcenie. Mimo że jest to zjawisko, do którego w większości przypadków dochodzi za zamkniętymi drzwiami, stanowi ono problem całego społeczeństwa.
 

Przemoc w rodzinie, to zamierzone i wykorzystujące przewagę siły działanie skierowane przeciwko członkowi rodziny, naruszające prawa i dobra osobiste, powodujące cierpienie i szkody. Przemoc w rodzinie jest przestępstwem ściganym przez prawo!
 

Nie każda ofiara przemocy domowej decyduje się na zawiadomienie organów ścigania – dla wielu to powód do wstydu. Policja prosi o współpracę wszystkich, którzy są ofiarami bądź świadkami przemocy w rodzinie.
 

Jeśli jesteś ofiarą przemocy w rodzinie pamiętaj! Sprawca przemocy wobec osób bliskich, gdy czuje się bezkarny, będzie dalej stosował przemoc - bez względu na składane obietnice.
Zadbał o siebie i najbliższych, pomożemy Ci. Dzwoń pod 997.

 

(KWP w Gorzowie Wielkopolskim / pp)
 

Powrót na górę strony