Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wpadli złodzieje transformatorów

Data publikacji 07.07.2010

Trzej mężczyźni zostali zatrzymani, przez funkcjonariuszy wydziału kryminalnego wyszkowskiej policji, na kradzieży miedzianych elementów z transformatora energetycznego. Jak się okazało, sprawcy mają na swoim koncie więcej takich przestępstw. Straty powstałe na skutek ich działalności to ponad 120 tys. złotych. Mężczyznom grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

Od czerwca br. kradzieże z transformatorów stały się plagą na terenie gminy Długosiodło. Złodzieje, kradnąc kilkadziesiąt kilogramów miedzi, powodowali ogromne straty – niszczyli całe urządzenia zamontowane na słupach. Mając na uwadze zagrożenie, policjanci podjęli intensywne działania w celu ustalenia sprawców tych uciążliwych społecznie przestępstw.

Podczas nocnej obserwacji jednej z posesji, funkcjonariusze zatrzymali trzech młodych mężczyzn – mieszkańców gminy Długosiodło. W ich samochodzie znajdowały się opalone miedziane zwoje z transformatora. Jak się okazało, pochodziły one z kradzieży dokonanej w Przetyczy Włościańskiej.

Policjanci ujawnili także miejsce, w którym sprawcy opalali przewody. Funkcjonariusze zabezpieczyli również narzędzia służące do złodziejskiego procederu. W toku prowadzonego postępowania wszyscy zatrzymani przyznali się do dokonania 11 kradzieży i 5 usiłowań kradzieży transformatorów na terenie powiatu wyszkowskiego.

Z każdej kradzieży mężczyźni uzyskiwali około 40-50 kilogramów miedzi. Ich metoda działania polegała na wyłączaniu zasilania, a następnie zrzucaniu transformatora ze słupa. W ten sposób, łącznie spowodowali straty w wysokości ponad 120 tys. złotych.

Ponadto, złodzieje na wiele godzin pozbawiali mieszkańców wiosek prądu – jednorazowo co najmniej 40 gospodarstw. Policjanci w dalszym ciągu będą zajmować się sprawą kradzieży, ustalając, gdzie trafiała skradziona miedź.

Prokurator zastosował wobec sprawców dozory policyjne. Mężczyznom grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Radomiu / pp)
 

Powrót na górę strony