Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Łamał kody platformy cyfrowej

Data publikacji 08.07.2010

Policjanci z Koszalina zatrzymali 31-letniego mężczyznę, który łamał kody zabezpieczające do telewizji cyfrowej. Łączna suma strat poniesionych przez właściciela platformy cyfrowej to kilkadziesiąt tysięcy złotych. Podejrzanemu grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją i Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie wraz z przedstawicielami jednej z platform cyfrowych i firmy związanej z technologią zabezpieczeń, przeszukali miejsce pracy 31-letniego mężczyzny. Znaleźli tam dekodery, płyty główne i specjalistyczne urządzenia do przełamywania zabezpieczeń platform cyfrowych.

Funkcjonariusze ustalili, że mężczyzna przy użyciu sprzętu i aplikacji komputerowej nielegalnie pozyskiwał tzw. klucze parujące i algorytmy, które później umożliwiały odbieranie niezakodowanego sygnału platformy cyfrowej. Swoje usługi oferował klientom zarówno w kraju, jak i za granicą.

Przy prowadzeniu sprawy policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją i Przestępczością Gospodarczą koszalińskiej komendy pracowali z przedstawicielami platformy cyfrowej oraz specjalistami z Wielkiej Brytanii i Szwajcarii. Wspólne działania zaowocowały zatrzymaniem mężczyzny w jego warsztacie. Zabezpieczono urządzenia do wydobywania kluczy parujących i algorytmów, dekodery i sprzęt elektroniczny.

Zgromadzony do tej pory materiał dowodowy świadczy, iż z usług 31-latka skorzystało kilkadziesiąt osób z terenu Polski, a także z krajów Unii Europejskiej. Jego klienci dysponując przerobionymi dekoderami, a także nielegalnie pozyskanymi kluczami parującymi, mogli bezpłatnie korzystać z sygnałów telewizyjnych oferowanych przez platformy cyfrowe. Policjanci będą ustalali dane tych użytkowników, a także wartość strat, które wstępnie szacują na kilkadziesiąt tysięcy złotych.

31-latek został przesłuchany i wkrótce usłyszy zarzuty. Zgodnie z przepisami, za wytwarzanie i bezprawne wprowadzanie do obrotu urządzeń niedozwolonych oraz świadczenie takich usług, grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Szczecinie / pp)
 

Powrót na górę strony