Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Operacja Infra-Red

Data publikacji 14.07.2010

Interpol, z pomocą organizacji Crimestoppers, prowadzi operację Infra-Red, która obejmuje 29 państw i ma na celu zlokalizowanie oraz aresztowanie 450 przestępców, którzy zbiegli ze swojego kraju. Do tej pory udało się to w przypadku ponad 100 osób, które przez wiele lat pozostawały nieuchwytne.

Operacja rozpoczęła się w maju – wówczas polska Policja oraz inne państwa oddelegowały swoich przedstawicieli do Sekretariatu Generalnego Interpolu w Lyonie, gdzie wspólnie dokonano selekcji spraw, których miała dotyczyć akcja. Obecnie państwa wymieniają informacje odnośnie do 450 wybranych osób ukrywających się na całym świecie. Osoby poszukiwane w ramach Infra-Red dopuściły się najcięższych przestępstw – zabójstw, pedofilii, oszustw, handlu narkotykami i prania brudnych pieniędzy.

Zgodnie z planem, w obecnej, operacyjnej fazie Infra-Red, Interpol upublicznił informacje o poszukiwanych osobach z prośbą do obywateli państw członkowskich o powiadamianie policji w przypadku, gdy zlokalizują taką osobę lub zdobędą informacje przydatne organom ścigania. Taka współpraca miała miejsce również w ubiegłorocznej odsłonie operacji Infra-Red.

Efektem współpracy z organizacją Crimestoppers oraz mediami może być nie tylko ujęcie zbiegłych przestępców, ale również zwiększenie zaangażowania obywateli w ochronę naszego wspólnego dobra – bezpieczeństwa.

Działania państw członkowskich Interpolu uczestniczących w operacji przyniosły już pierwsze wyniki w postaci zatrzymania osób poszukiwanych przez polską Policję na terenie innych państw. Również w Polsce zatrzymano ukrywających się tu przestępców poszukiwanych przez inne kraje.

W operacji Infra-Red 2010 biorą udział m.in. Polska, Albania, Austria, Australia, Bangladesz, Belgia, Białoruś, Brazylia, Czechy, Czarnogóra, Dania, Estonia, Finlandia, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Kanada, Królestwo Niderlandów, Litwa, Niemcy, Oman, Rumunia, RPA, Szwajcaria, Szwecja, Ukraina, USA, Węgry oraz Wielka Brytania.

Każdy, kto ma informacje mogące przyczynić się do zatrzymania poszukiwanych przestępców, proszony jest o kontakt z Komendą Główną Policji za pośrednictwem poczty elektronicznej poszukiwania-bk.kgp@policja.gov.pl, formularza zgłoszeniowego o osobach poszukiwanych na stronie www.poszukiwani.policja.pl lub z najbliższą jednostką Policji.

Lista osób poszukiwanych przez polską Policję - szczegóły na ich temat można znaleźć na stronie internetowej www.poszukiwani.policja.pl.

Dodatkowo mogą państwo skorzystać ze strony internetowej Interpolu: http://www.interpol.int/Public/Wanted/InfraRed/Default.asp 

Film Operacja Infra-Red


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Operacja Infra-Red (format flv - rozmiar 9.71 MB)

Powrót na górę strony