Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Archeolodzy-amatorzy w rękach policji

Data publikacji 14.07.2010

80 monet z XV, XVII i XIX w. i okresu międzywojennego, fragment sierpa z brązu z okresu rzymskiego, medaliki z wizerunkami świętych, zabytkowe plomby i guziki od mundurów wojskowych zabezpieczyli kryminalni z Łodzi. Ustalili dwóch mężczyzn, którzy prowadzili nielegalne wykopaliska. Zabezpieczona kolekcja zostanie przebadana przez biegłego. W przypadku potwierdzenia, że są to przedmioty stanowiące dziedzictwo narodowe, mężczyźni za swoje czyny odpowiedzą karnie.

Policjanci z Zespołu do Zwalczania Przestępczości przeciwko Dziedzictwu Narodowemu Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi w czasie działań operacyjnych uzyskali informację o archeologu – amatorze z Łodzi. Mężczyzna posługując się wykrywaczem metalu i mapami satelitarnymi, prowadził nielegalne poszukiwania zabytkowych przedmiotów w okolicach Tuszyna i Brzezin. Wydobyte z ziemi przedmioty zabierał do domu, a następnie chwalił się swoją kolekcją na jednym z portali internetowych dla „poszukiwaczy skarbów”. Wczoraj kryminalni zatrzymali 31-latka.

W rozmowie z policjantami mężczyzna przyznał się do prowadzenia nielegalnych wykopalisk i zaboru znalezionych tam przedmiotów. W czasie przeszukania kryminalni odnaleźli wykrywacz metalu, a także 80 monet z XV, XVII i XIX wieku oraz okresu międzywojennego, fragment sierpa z brązu z okresu rzymskiego, medaliki z wizerunkami świętych, zabytkowe plomby i guziki od mundurów wojskowych.

Policjanci ustalili, że w „wykopaliskowej” działalności zatrzymanemu towarzyszył kolega z Tuszyna. W związku z tym udali się do mieszkania 30-latka, który dobrowolnie wydał zabytkową misę oraz hełm i menażkę wojskową z Kampanii Wrześniowej. Ujawniono także amunicję wojskową i wydruki map satelitarnych z okolic Tuszyna. Przedmioty te miały należeć do 31-letniego łodzianina.

Obaj mężczyźni zostali przesłuchani przez śledczych z Komisariatu VII Policji w Łodzi. Zabezpieczona historyczna kolekcja zostanie przebadana przez biegłego z zakresu archeologii. W przypadku potwierdzenia, że są to przedmioty stanowiące dziedzictwo narodowe mężczyznom grozi odpowiedzialność karna.

(KWP w Łodzi / js)

Powrót na górę strony