Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymano „poszukiwacza skarbów”

Data publikacji 16.07.2010

Policjanci z Zespołu do Zwalczania Przestępczości Przeciwko Dziedzictwu Narodowemu KWP w Łodzi, monitorując Internet, trafili na ślad poszukiwacza zabytków. 48-letni mieszkaniec gminy Wolbórz oferował znalezione przedmioty do sprzedaży na aukcjach internetowych.

Kryminalni ustalili, że mężczyzna, za pomocą wykrywacza metalu, plądrował stanowiska archeologiczne i historyczne, doprowadzając do niszczenia lub uszkadzania zabytków. Znalezione przedmioty sprzedawał kolekcjonerom za pośrednictwem Internetu.

W mieszkaniu 48-latka funkcjonariusze znaleźli wykrywacz metalu, monety z XVII, XVIII, XIX i XX wieku, guziki od munduru, XVII-wieczne pociski do broni palnej oraz kompletną amunicję karabinową. Ponadto zabezpieczyli pistolet gazowy Glock, na który zatrzymany nie posiadał pozwolenia.

Mężczyznę przewieziono do komisariatu w Wolborzu. W rozmowie z policjantami 48-latek przyznał, że od marca 2008 r. prowadził nielegalne wykopaliska w okolicach Wolborza. Większość znalezionych przedmiotów zdążył sprzedać na aukcjach internetowych.

Kryminalni analizują transakcje internetowe 48-latka w celu odzyskania sprzedanych zabytków.

Za prowadzenie nielegalnych wykopalisk, niszczenie i przywłaszczenie zabytków oraz nielegalne posiadanie broni i amunicji, mężczyźnie grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Łodzi / pp)

Powrót na górę strony