Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wpadł szef grupy przestępczej

Data publikacji 22.07.2010

Wpadł szef grupy przestępczej zajmującej się handlem ludźmi i zmuszaniem do kradzieży towarów w sklepach na terenie Europy. Mężczyzna został zatrzymany przez wrocławskich policjantów w jednym z mieszkań na terenie miasta. Pokrzywdzeni byli zmuszania do kradzieży za granicą, zastraszani i bici, a potem porzucani bez środków do życia. Wcześniej funkcjonariusze zatrzymali już w tej sprawie 7 członków grupy.

Kryminalni z dolnośląskiej komendy wojewódzkiej, w związku z prowadzoną sprawą dotyczącą handlu ludźmi i zmuszania do kradzieży w sklepach na terenie państw Unii Europejskiej, zatrzymali szefa i głównego założyciela tej zorganizowanej grupy przestępczej. Zatrzymany to 42–letni mieszkaniec Wrocławia.

Do zatrzymania doszło w jednym z mieszkań na terenie Wrocławia. Podczas akcji policjantów kryminalnych wspierali antyterroryści, ponieważ jest to szczególnie niebezpieczny przestępca. W chwili zatrzymania mężczyzna próbował ukryć się jeszcze na strychu budynku. Okazało się także, że był on już notowany za oszustwa i kradzieże. Ustalono, że prowadząc za granicą przestępczą działalność, mężczyzna zmieniał także imiona i nazwiska.

Wcześniej policjanci zatrzymali 7 osób w wieku od 19 – 28 lat, w tym dwie kobiety. Wobec 4 podejrzanych, odgrywających główne role w tym przestępczym procederze, sąd zastosował już tymczasowe aresztowania.

Jak ustalono, sprawcy działali od lipca 2009 roku. Cały proceder polegał na werbowaniu osób do rzekomej pracy na zachodzie w hotelach, a także gospodarstwach domowych przy zbiorach. Na miejscu okazywało się, że praca ma polegać jednak na kradzieżach sklepowych. Pokrzywdzeni, gdy zorientowali się, że zostali oszukani - odmawiali współpracy. W związku z tym byli zastraszani, a nawet bici i porzucani bez środków do życia.

Osoby te zgłaszały się do polskiej ambasady danego kraju z prośbą o pomoc w powrocie do Polski. Informacje o takich przypadkach, za pośrednictwem polskiego oficera łącznikowego we Francji dotarły do wrocławskich policjantów, którzy zatrzymali podejrzanych o ten proceder. W dalszym ciągu wyjaśniane są wszystkie okoliczności tej sprawy.

Za handel ludźmi grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

(KWP we Wrocławiu / js)

Film Wpadł szef grupy przestępczej

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Wpadł szef grupy przestępczej (format flv - rozmiar 2.39 MB)

Powrót na górę strony