Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oferowali do sprzedaży strzelające długopisy

Data publikacji 27.07.2010

Dwóch obywateli Niemiec, którzy na targowisku w Krajniku Dolnym oferowali do sprzedaży tzw. strzelające długopisy, zatrzymali policjanci Centralnego Biura Śledczego. Jak ustalono, pociski wystrzelone z tych urządzeń, w świetle Ustawy o broni i amunicji, są szczególnie niebezpieczną bronią palną, mogącą spowodować ciężkie uszkodzenie ciała a nawet śmierć. Broń tego typu jest używana głównie przez zawodowych zabójców.

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego KGP, na podstawie działań przeprowadzonych wspólnie ze strażą graniczną, zatrzymali dwóch obywateli Niemiec - 52-letniego Olafa S. i 61-letniego Wolfganga A. Mężczyźni na targowisku w Krajniku Dolnym (woj. zachodniopomorskie) oferowali do sprzedaży przywiezioną nielegalnie broń. Przy jednym z nich funkcjonariusze znaleźli i zabezpieczyli dwa urzadzenia z wyglądu przypominające długopisy oraz 30 sztuk amunicji kaliber 5,6 mm.

Przeprowadzone badania zabezpieczonych urządzeń wykazały, że w świetle przepisów Ustawy o broni i amunicji, są to przedmioty stanowiące broń palną. Pociski wystrzelone ze „strzelających długopisów” mogą spowodować ciężkie uszkodzenie ciała, a nawet śmierć człowieka, w zależności od miejsca trafienia pocisku, odległości strzału oraz rodzaju użytej amunicji. Strzelające długopisy, które jak sama nazwa wskazuje, swoim wyglądem przypominają zwykły długopis, w myśl Ustawy o broni i amunicji, są bronią palną szczególnie niebezpieczną. Broń tego typu jest używana głównie przez zawodowych zabójców.

Na wniosek Prokuratury Apelacyjnej w Szczecinie, Sąd Rejonowy w Szczecinie aresztował na trzy miesiące Olafa S. Drugi podejrzany decyzją Prokuratury, będzie podpisywał listę osób dozorowanych.

Za handel i posiadanie broni palnej podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Gorzowie, mw)

Powrót na górę strony