Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejny zatrzymany w sprawie handlu ludźmi

Data publikacji 13.08.2010

W ręce lubuskich policjantów trafił kolejny członek zorganizowanej grupy przestępczej, werbującej ludzi do niewolniczej pracy we Włoszech. 34-latek dowoził pracowników na pola i pilnował ich. Zatrzymanemu postawiono już zarzuty. Do tej pory policjanci ustalili 100 osób poszkodowanych w tej sprawie.

Zatrzymanie wiąże się ze sprawą, która miała swój początek w grudniu 2009 roku. Wtedy to policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP w Gorzowie Wlkp. zatrzymali 51-letnią kobietę i 46-letniego mężczyznę.

Zatrzymana para Polaków umieszczała ogłoszenia m.in. w telegazecie oraz Internecie, obiecując zainteresowanym dobrze płatną pracę we Włoszech oraz dogodne warunki zakwaterowania i opiekę socjalną. Zdecydowani na zatrudnienie w miejscowości Marina di Sibari, którzy później określili ją jako „włoski obóz pracy”, mieli zbierać mandarynki, oliwki i pomarańcze.

Jednemu z pracowników plantacji – Wiktorowi z Nowej Soli, udało się uciec i zaalarmować policję. Funkcjonariusze trafili do podejrzewanych osób. Kobieta i jej partner usłyszeli zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się handlem ludźmi do pracy, w warunkach zbliżonych do niewolniczych.

Polscy policjanci, we współpracy z włoskimi, docierają do kolejnych poszkodowanych. Jest ich już około 100.

Zatrzymany w środę 34-letni obywatel Polski na stałe mieszka we Włoszech. Od grudnia ubiegłego roku poszukiwany był przez lubuskich policjantów. W grupie przestępczej zajmował się dowożeniem pracowników na pola i pilnowaniem ich. Mężczyzna usłyszał już prokuratorskie zarzuty.

Kodeks karny za tego typu przestępstwo przewiduje karę do 15 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Gorzowie Wlkp. / pp)
 

Powrót na górę strony