Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zakłócanie porządku podczas meczu w Bydgoszczy

Data publikacji 26.08.2010

Spotkanie pomiędzy Widzewem-Łódź i Zawiszą Bydgoszcz, na wniosek Policji, zostało zakwalifikowane jako impreza o podwyższonym ryzyku. Niestety tym razem nie obyło się bez interwencji Policji przed meczem i podczas jego trwania, w efekcie czego czterech funkcjonariuszy z obrażeniami ciała trafiło do szpitala. Policjanci do tej pory zatrzymali kilka osób, które zakłócały porządek, ustalane są kolejne.

Zgodnie z Ustawą o bezpieczeństwie imprez masowych to organizator imprezy jest odpowiedzialny za zapewnienie jej bezpieczeństwa. Zadania Policji koncentrują się na zapewnieniu bezpieczeństwa poza stadionem i na trasach dojazdowych.

Dzisiaj w Bydgoszczy, jeszcze przed przybyciem specjalnego pociągu z kibicami na dworzec główny, tylko dzięki zdecydowanej reakcji policjantów zabezpieczających rejon stadionu, na którym miało odbyć się spotkanie pomiędzy Widzewem-Łódź i Zawiszą Bydgoszcz, nie doszło do bezpośredniego starcia pomiędzy kibicami. Jadący pociągiem na mecz kibice Widzewa zatrzymali bowiem skład, po czym na wysokości stadionu część z nich wysiadła i niszcząc płot oraz ogrodzenie, weszła na teren obiektów Zawiszy.

Kibice, którzy dojechali na dworzec główny w Bydgoszczy, w asyście policjantów przeszli spokojnie ulicami miasta na stadion.

Niestety jeszcze przed rozpoczęciem meczu doszło do zakłócenia porządku na stadionie. Kibice Zawiszy i ŁKS-u Łódź próbowali przedrzeć się przez sektor buforowy do kibiców Widzewa. Siły ochrony organizatora nie opanowały sytuacji i na prośbę organizatora meczu na stadion zostali wprowadzeni policjanci.

W stronę funkcjonariuszy poleciały kamienie, kije, części bruku, barierki i inne przedmioty. Wobec takiego zagrożenia reakcja policjantów musiała być zdecydowana. Policjanci użyli pałek, armatek wodnych, broni gładkolufowej i gazu.

4 minuty przed końcem pierwszej połowy meczu, zgodnie z decyzją przedstawiciela PZPN, przerwano mecz z uwagi na zbiorowe zakłócenie porządku. Już po 20 minutach policjanci opanowali sytuację. Siły policyjne pozostały na stadionie do końca spotkania.

W czasie działań zatrzymano 6 osób. Ustalane są kolejne, które brały udział w incydentach i zostały zarejestrowane przez system monitoringu. Jeśli będzie to możliwe opublikowane zostaną ich wizerunki aby ustalić ich tożsamość.

W trakcie działań do szpitala z obrażeniami trafiło 4 funkcjonariuszy. Ostatecznie w zabezpieczeniu wzięło udział prawie 1000 policjantów, psy służbowe i policyjny śmigłowiec.

(KWP w Bydgoszczy / mw)

Powrót na górę strony