Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci odzyskali kilkaset monet rzymskich

Data publikacji 27.08.2010

Blisko 400 monet rzymskich oraz kilka ozdób wykonanych z brązu i srebra zabezpieczyli dolnośląscy policjanci. Funkcjonariusze zatrzymali w tej sprawie 45-letniego mężczyznę, podejrzanego o nielegalny obrót zabytkami archeologicznymi. Sprawca za swój czyn odpowie przed sądem.

Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu wspólnie z policjantami z Chojnowa zatrzymali 45-letniego mężczyznę podejrzanego o nielegalny obrót zabytkami archeologicznymi. Funkcjonariusze informacje o podejrzeniu obrotu zabytkami archeologicznymi pochodzącymi prawdopodobnie z nielegalnego źródła otrzymali z KGP w Warszawie. Mężczyzna oferował przedmioty do sprzedaży na jednym z portali internetowych.

Podczas przeszukania miejsca zamieszkania sprawcy policjanci ujawnili blisko 400 monet rzymskich wykonanych z brązu i srebra oraz kilka ozdób z brązu, w tym 5 fibul – metalowych zapinek. Ponadto funkcjonariusze zabezpieczyli wykrywacz metali.

Obecnie policjanci wyjaśniają wszystkie okoliczności w tej sprawie, w tym również jaka jest wartość zabezpieczonych przedmiotów.

Przypomnijmy!

W świetle ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz kodeksu karnego nielegalne jest prowadzenie prac wykopaliskowych bez pozwolenia właściwego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków lub prowadzenie ich wbrew warunkom pozwolenia, także przy użyciu urządzenia do wykrywania metali lub innych urządzeń umożliwiających poszukiwanie zabytków. Nielegalne jest także zabieranie ze sobą w celu przywłaszczenia, pozyskanych przedmiotów zabytkowych, które w myśl przepisów prawa są własnością Skarbu Państwa oraz handel nimi.

(KWP we Wrocławiu / mg)
 

Powrót na górę strony