Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjny pilot odznaczony

Data publikacji 27.08.2010

Po raz pierwszy w historii Lotnictwa Policji najwyższe honorowe wyróżnienie lotnicze w kraju - Błękitne Skrzydła 2010 - otrzymał policyjny pilot, kierownik Sekcji Lotnictwa Policji z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, st. asp. pil. Janusz Sławik. Został odznaczony za udział w ratowaniu zdrowia i życia ludzkiego podczas powodzi w Bogatyni. Wyróżnienie przyznane prze Kapitułę Błękitnych Skrzydeł policjant odebrał podczas centralnych obchodów Święta Lotnictwa.

St. asp. Janusz Sławik podczas ostatniej powodzi w Bogatyni jako jedyny pilot dotarł w godzinach popołudniowych do zalewanej wodą miejscowości. Wykonując lot na śmigłowcu MI-2 SN- 06 XP, w bardzo złych warunkach pogodowych, które wymusiły dwukrotne lądowanie na lądowiskach pośrednich, nie przerwał wykonywania zadania. Po przylocie do Bogatyni pilot został skierowany przez dowodzących akcją do działań ratowniczych w rejonie miejscowości Sieniawka i Porajów. Współdziałając z ratownikami straży pożarnej uratował z zalewanych wodą do poziomu pierwszego piętra domów 5 kobiet ( w wieku od 20 do 60 lat) - metodą podnoszenia na linie z balkonów i tarasów. Zadania lotnicze pilot wykonywał do ostatniej chwili, póki starczyło paliwa.

Kapituła Błękitnych Skrzydeł, składająca się z Zarządu Krajowej Rady Lotnictwa i Redakcji Skrzydlatej Polski, uznała, że uratowanie 5 osób w tak trudnych warunkach atmosferycznych to dowód nie tylko odwagi i poświęcenia pilota, ale też świadectwo najwyższego lotniczego kunsztu. Dlatego też st. asp. Janusz Sławik został tegorocznym laureatem najwyższego honorowego wyróżnienia lotniczego w Polsce - Błękitnych Skrzydeł 2010.

Policjantowi pogratulował I Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Kazimierz Szwajcowski.

(rh / łn, fot. rh)

 

Powrót na górę strony