Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Łapówki za wygrane przetargi

Data publikacji 21.02.2007

Policjanci z Wydziału dw. z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie zatrzymali dwie osoby podejrzane o korupcję przy organizowaniu procedur przetargowych prowadzonych przez Uniwersytet Szczeciński.

W ramach prowadzonego od połowy 2006 r. śledztwa policjanci sprawdzali informacje na temat nieprawidłowości przy przetargach organizowanych przez Uniwersytet Szczeciński. W toku postępowania zebrano obszerny materiał dowodowy, który dał podstawy do zatrzymania jednego z pracowników US oraz właściciela jednej ze szczecińskich firm. 

Obaj zatrzymani zostali przesłuchani w Prokuraturze Okręgowej w Szczecinie nadzorującej śledztwo. Pracownikowi Uniwersytetu przedstawiono zarzut przyjęcia korzyści majątkowych w kwocie łącznej ponad 45.000 zł. Łapówki miał przyjmować w latach 2004 i 2005 od trzech firm działających na rynku szczecińskim. W zamian za to miał udzielać pomocy w wygraniu przetargów przez te firmy. Pomoc ta polegać miała na wpisywaniu do specyfikacji zapisów, które preferowały konkretną firmę. Właścicielowi firmy przedstawiono zarzut wręczenia korzyści majątkowej. W zamian za to miał uzyskiwać dane pozwalające na wygranie przetargów przez jego firmę oraz przez inne podmioty biorące udział w tym procederze. 

Zamówienia publiczne objęte zarzutami dotyczą projektów budowlanych i dostaw mebli do Uniwersytetu Szczecińskiego.
 
Sprawa ma charakter rozwojowy. Dzisiaj Prokuratura zdecyduje o wystąpieniu z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie obu mężczyzn.
 
Za przyjmowanie i wręczanie łapówek grozi kara pozbawienia wolności do 8 lat.
 
Zgodnie z Kodeksem Karnym wręczający łapówkę, który zawiadomi o okolicznościach sprawy zanim dowiedzą się o nich organy ścigania nie podlega karze.
 
Przypominamy, że w Szczecinie funkcjonuje policyjny, bezpłatny telefon 0800-114-113 gdzie można anonimowo przekazywać wszelkie informacje na temat korupcji.
Powrót na górę strony