Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pirotechnicy rozbrajający bombę zostali ranni

Data publikacji 31.08.2010

Podczas I Mistrzostw Europy w Ratownictwie Medycznym w Kortowie odbył się pokaz ilustrujący pracę policyjnych pirotechników rozbrajających podłożone ładunki wybuchowe oraz działanie służb ratowniczych w sytuacji zagrożenia życia funkcjonariuszy. Jak powiedzieli policyjni antyterroryści z sekcji minersko-pirotechnicznej, na szczęście w rzeczywistości żaden z nich nigdy nie został ranny. Jednak takie zagrożenie i sytuacje, jakie zostały przedstawione podczas pokazu, miały miejsce w ich codziennej służbie.

Na parkingu przy Wydziale Humanistycznym UWM w Kortowie znajdował się podejrzany pakunek, a obok było zaparkowane auto, pod którym miał być umieszczony ładunek wybuchowy. Najpierw do podejrzanego pudełka zbliżył się policyjny pirotechnik. Pakunek wybuchł. Z kolei w okolice samochodu podszedł inny policyjny pirotechnik ubrany w kombinezon antyodłamkowy typu EOD. Bomba zostaje zdetonowana, samochód pali się. Pirotechnicy zostają ranni. Potrzebna jest natychmiastowa pomoc medyczna. Jeden z policjantów trafia do karetki, a następnie do szpitala. Drugiego rannego podejmuje śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Tak przebiegał pokaz ilustrujący pracę policyjnych pirotechników rozbrajających podłożone ładunki wybuchowe oraz działanie służb ratowniczych w sytuacji zagrożenia życia funkcjonariuszy.

Jak powiedzieli policyjni antyterroryści z sekcji minersko-pirotechnicznej, na szczęście w rzeczywistości żaden z nich nigdy nie został ranny. Jednak takie zagrożenie i sytuacje, jakie zostały przedstawione podczas pokazu, miały miejsce w ich codziennej służbie.

(KWP w Olsztynie / mw)

Powrót na górę strony