Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszukiwali na autach

Data publikacji 21.02.2007

Policjanci z łódzkiego Centralnego Biura Śledczego zatrzymali siedmiu mężczyzn i kobietę podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Zatrzymanym zarzuca się kradzieże i legalizacje samochodów, wyłudzanie kredytów i odszkodowań komunikacyjnych, a także paserstwo. Cała ósemka ma od 35 do 50 lat, śledztwo w tej sprawie trwało od września 2005 roku.

Wczoraj rano policjanci weszli równocześnie do kilku mieszkań na terenie Łodzi i okolicznych powiatów. Zatrzymali kompletnie zaskoczonych bandytów.
 
Działalność przestępcza zatrzymanej ósemki polegała przede wszystkim na wyłudzaniu kredytów bankowych na zakup samochodów. Auta, a właściwie karoserie z kompletem dokumentów, sprowadzano z zagranicy i dzięki przychylności celników i rzeczoznawców legalizowano. Następnie pod te dokumenty kradziono w Polsce samochody dostawcze (głównie mercedesy i volkswageny), które następnie użytkowano.
 
Właściciel tak przygotowanego samochodu znajdował „słupa” który sygnował fikcyjną transakcję kupna – sprzedaży auta. Pojazd wstawiano do komisu, a inny „słup” deklarował chęć zakupu auta na kredyt. Pieniądze z kredytu trafiały do sprzedającego, a samochód wywożony był za wschodnią granicę. Następnie „słup” zgłaszał kradzież samochodu i w ten sposób wyłudzał pieniądze z ubezpieczenia – średnio ok. 40 tys. zł, z których część dostawał.
 
Policjanci odnotowali też trzy przypadki, gdy zalegalizowany w Polsce pojazd trafiał za granicę, a jego dokumenty służyły do legalizacji kolejnego skradzionego auta. Ponadto w trzech przypadkach właściciele samochodów wstawiali za pośrednictwem bandytów swoje auta do tzw. „dziupli”, gdzie były one rozbierane na części. Karoserię samochodu porzucano w widocznym miejscu, a po odnalezieniu wraku przez policję właściciel pojazdu otrzymywał odszkodowanie i ponownie składał auto z przechowywanych w dziupli części lub sprzedawał części samochodowe.
 
Warto nadmienić, że wczorajsze zatrzymania łódzkiego Centralnego Biura Śledczego to kolejna faza realizacji rozpoczętej we wrześniu 2005 roku. Do tej chwili policjanci przedstawili zarzuty 53 osobom, wśród których są celnicy i rzeczoznawcy. 29 osób stanęło pod zarzutem udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a 24 osoby zostały tymczasowo aresztowane.
 
Policjanci w dalszym ciągu traktują sprawę jako rozwojową i zapowiadają dalsze zatrzymania.
Powrót na górę strony