Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbita grupa fałszerzy świadectw maturalnych

Data publikacji 03.09.2010

Oferowali przez Internet świadectwa dojrzałości i ukończenia liceum dla dorosłych. Za 1,5 tys. złotych mieli przygotować wskazany dokument. Sprawa wyszła na jaw. W piątek przygotowano zasadzkę, w którą wpadła w podejrzana para. Dwa dni później policjanci złapali dostawcę świadectw. Zabezpieczono kilkadziesiąt podrobionych dokumentów, czyste blankiety świadectw i pieczątki.

Jak ustalili policjanci z Mokotowa, transakcje przebiegały bardzo sprawnie. Grupa fałszerzy przedstawiała swoją ofertę w Internecie. Gdy zgłaszał się zainteresowany nabyciem świadectwa maturalnego lub ukończenia liceum dla dorosłych, wymieniano e-maile. Później potrzebne było już tylko zdjęcie klienta i 1,5 tys. złotych za przygotowanie żądanego dokumentu.

Sprawa na szczęście wyszła na jaw. Przygotowano zasadzkę, w którą wpadła podejrzana para: 25-letnia Emilia I. i 27-letni Tomasz G. Podczas przeszukania znaleziono u nich kilka świadectw dojrzałości już wypełnionych, kilka czystych oraz małą okrągłą pieczątkę. Kobietę i mężczyznę przewieziono do jednostki Policji i tam przesłuchano. Po zarzutach prokurator zdecydował o zastosowaniu wobec nich policyjnego dozoru.

Dwa dni później w ręce kryminalnych z Mokotowa wpadł także dostawca. U 39-letniego Piotra P. również zabezpieczono kilka świadectw, a w jego domu poza Warszawą kilka kolejnych czystych dokumentów przygotowanych do wysyłki oraz okrągłe pieczątki szkół i dyrektorów placówek. Po przedstawieniu mu zarzutów fałszowania dokumentów, zastosowano wobec niego dozór policyjny.

Wszystko wskazuje na to, że grupa działała od pewnego czasu. Policjanci nie wykluczają, że dostawca mógł również współpracować z innymi osobami i dostarczać im świadectwa. Fałszerzom grozi teraz do 5 lat pozbawienia wolności. Odpowiedzialność poniosą też ci, którzy posłużyli się dostarczonymi przez grupę świadectwami w celu zdobycia lepszej pracy lub rozpoczęcia studiów.

(KSP / as)

Powrót na górę strony