Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

CBŚ szkoliło policję meksykańską

Data publikacji 07.09.2010

W ośrodku szkoleniowym Policji Federalnej Meksyku w Ixtapalapa funkcjonariusze CBŚ przeprowadzili szkolenie na temat zwalczania przestępczości narkotykowej, głównie w zakresie zwalczania nielegalnych laboratoriów narkotyków syntetycznych. Było to pierwsze tego typu przedsięwzięcie realizowane przez polską Policję w Meksyku, zorganizowane przy dużym wkładzie i zaangażowaniu ambasady RP w Meksyku.

W dwutygodniowym kursie, który odbył się w dniach 19-30 lipca br., udział wzięło 40 funkcjonariuszy Policji Federalnej Meksyku na co dzień zajmujących się zwalczaniem zorganizowanej przestępczości narkotykowej, w tym gangów narkotykowych na terenie całego kraju.

Meksyk od wielu lat boryka się z problemem przemytu i produkcji narkotyków. Cztery lata temu Prezydent Meksyku ogłosił plan walki z gangami narkotykowymi. Od tego momentu kartele narkotykowe zaostrzyły walkę o obszary swoich wpływów oraz zbrutalizowały działania w stosunku do policji, polityków oraz zwykłych mieszkańców Meksyku. W ostatnich 4 latach w wojnach narkotykowych zginęło ponad 23000 osób, w każdym tygodniu znajdowanych jest kilkadziesiąt ofiar gangów narkotykowych, głównie z konkurencyjnych karteli ale również policjantów, polityków i przypadkowych ludzi.

W ostatnich latach obserwowana jest również zmiana aktywności karteli narkotykowych z przemytu kokainy na produkcję narkotyków syntetycznych, głównie metamfetaminy. Policja meksykańska nie jest wystarczająco przygotowana do przeciwdziałania temu zjawisku. Szkolenie prowadzone przez funkcjonariuszy Wydziału Operacji Międzynarodowych CBŚ koncentrowało się na wykrywaniu, badaniu i likwidacji nielegalnych laboratoriów produkujących narkotyki syntetyczne - głównie metamfetaminę. Policji meksykańskiej została przekazana wiedza na temat metod produkcji narkotyków syntetycznych oraz wykorzystywanych do niej prekursorów. Duży nacisk położono na bezpieczeństwo policjantów zarówno na etapie wejścia do laboratorium, jak i w trakcie jego oględzin i demontażu.

Zrealizowano zarówno zajęcia teoretyczne (wykłady, dyskusje), jak również zajęcia praktyczne. Ponadto polscy instruktorzy brali udział w seminarium z członkami grupy szturmowej realizującej „wejścia” do nielegalnych miejsc produkcji narkotyków syntetycznych. Wymieniono doświadczenia oraz opinie na temat taktyki działania oraz wyposażenia ochronnego.

Polscy eksperci prowadzący zajęcia w Meksyku są wykładowcami Międzynarodowego Centrum Szkoleniowego do Walki z Nielegalnymi Laboratoriami Narkotykowymi ( ITCCCL – International Training Centre for Combating Clandestine Laboratories ), jakie z inicjatywy Centralnego Biura Śledczego powstało w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. Projekt utworzenia ITCCCL zakłada również realizację szkoleń dla służb antynarkotykowych m.in. Państw Członkowskich UE, Europy Wschodniej, Kaukazu, Azji Centralnej.

Koszty związane z udziałem polskich ekspertów w szkoleniu w Meksyku pokryła strona meksykańska w ramach planu Merida, finansowanego przez USA, a przeznaczonego m.in. do wsparcia walki z przestępczością narkotykową w Meksyku.

Szkolenie zostało bardzo dobrze ocenione przez uczestniczących w nim funkcjonariuszy meksykańskich. Policja Federalna zwróciła się z prośbą do CBŚ KGP o kontynuację tego typu szkoleń w przyszłości.

(CBŚ/js)

Powrót na górę strony