Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Przemycili papierosy o rynkowej wartości ponad 20 mln złotych

Data publikacji 22.09.2010

Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej i Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego KWP w Poznaniu przechwycili na autostradzie przemyt 12,5 tys. paczek papierosów z Ukrainy. Zatrzymano 4 mężczyzn, którzy nielegalny towar przewozili dwoma samochodami osobowymi. Śledczy udowodnili, że przemytnicy od stycznia do września z Polski do Niemiec przewieźli prawie 3 miliony paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy, o rynkowej wartości ponad 20 mln zł. Wpływ do Skarbu Państwa z tytułu nieopłaconych należności celnych został uszczuplony o co najmniej 5 milionów złotych.

W nocy z niedzieli na poniedziałek na autostradzie w rejonie Poznania, policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, wspierani przez pododdział antyterrorystyczny, zatrzymali dwa osobowego pojazdy, w których przewożone były papierosy bez polskich znaków akcyzowych. W ręce funkcjonariuszy wpadło 4 mężczyzn, mieszkańców Konina.

Papierosy miały trafić na rynek zachodni. Jak ustalili śledczy zatrzymani przemytnicy nie pierwszy raz przewozili w ten sposób ukraińskie papierosy. Organizując wyjazdy co najmniej trzy razy w tygodniu od stycznia do września tego roku mogli nielegalnie przewieźć prawie 3 miliony paczek papierosów. Było to ich stałe źródło dochodu. Wpływy do Skarbu Państwa z tytułu nieuiszczonych opłat celnych zostały uszczuplone o co najmniej 5 milionów złotych.

Zatrzymani mężczyźni są mieszkańcami Konina. Mają od 30 do 40 lat. Jak ustalono przemyt organizował 34-letni Lucjan M. Towar dostarczany był mu z Ukrainy, a następnie poprzez uruchomione wcześniej kontakty na terenie Niemiec, trafiał tam do konkretnych odbiorców. Wartość rynkowa papierosów przemycanych od stycznia tego roku, szacuje się na poziomie ponad 20 milionów złotych.

Wszyscy zatrzymani byli już wcześniej notowani za przestępstwa związane z przemytem papierosów. Na poczet przyszłych kar zostały zabezpieczone pojazdy i nieruchomości należące do przestępców.

Sprawa nadzorowana przez Prokuraturę Okręgową w Koninie jest otwarta. Policjanci ustalają wszystkie podmioty, które brały udział w przemycie, zarówno te na terenie Ukrainy jaki i Niemiec.

(KWP w Poznaniu / mw)

 

Powrót na górę strony