Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymani w sprawie "Kulawego"

Data publikacji 26.02.2007

Efektem współpracy policjantów z olsztyńskiego CBŚ, Biura Spraw Wewnętrznych i Prokuratury Apelacyjnej w Białymstoku jest dzisiejsza realizacja jednego z wątków śledztwa dotycząca współpracy funkcjonariuszy publicznych z grupą przestępczą Jana R. ps. "Kulawy". Zatrzymano pięciu funkcjonariuszy i trzech emerytowanych policjantów podejrzewanych o współpracę z przestępcami.

19 kwietnia ubiegłego roku po ponad dwuletniej współpracy operacyjnej i dochodzeniowo-śledczej policjantów z olsztyńskiego zarządu CBŚ i Prokuratury Apelacyjnej w Białymstoku do Sądu Okręgowego w Elblągu trafił akt oskarżenia przeciwko członkom grupy przestępczej o charakterze zbrojnym, którą kierował Jan R. ps. Kulawy.

Jednym z prowadzonych w śledztwie wątków była współpraca funkcjonariuszy publicznych w latach 1999-2003 z przestępcami. Dziś od rana policjanci olsztyńskiego Zarządu CBŚ, BSW i prokuratorzy Prokuratury Apelacyjnej w Białymstoku realizowali zatrzymania w tej sprawie. Do policyjnych aresztów trafiło łącznie 8 osób.

Trzech z zatrzymanych to czynni funkcjonariusze z kisielickiego komisariatu policji. Pracujący od 8 do 17 lat zarówno w prewencji, jak i w pionie kryminalnym, usłyszeli zarzuty niedopełnienia obowiązków służbowych w zamian za otrzymywane korzyści majątkowe. Do przestępstw tych miało dochodzić od 1999 do 2003 roku.

Policyjno-prokuratorska grupa realizacyjna zatrzymała także dwóch funkcjonariuszy, którzy w latach 1999-2003 pracowali w Kisielicach, a obecnie pełnili służbę w Toruniu i Ostrołęce. Zatrzymanych zostało także trzech emerytowanych funkcjonariuszy z Kisielic.

Komendant Powiatowy Policji w Iławie, bezpośredni przełożony zatrzymanych funkcjonariuszy, zawiesił ich w wykonywaniu obowiązków służbowych.

Potwierdzenie prokuratorskich zarzutów będzie skutkowało natychmiastowym usunięciem funkcjonariuszy z szeregów Policji.

Powrót na górę strony