Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejne zatrzymania w wielkiej aferze samochodowej

Data publikacji 27.02.2007

Policjanci z Interpolu zatrzymali w Paryżu 35-letniego tyszanina, który podejrzany jest o oszustwa na szkodę kilku banków przy załatwianiu formalności kredytowych. Mężczyzna poszukiwany był Europejskim Nakazem Aresztowania wystawionym przez Prokuraturę Okręgową w Katowicach w związku z afera na trop której śląscy policjanci wpadli w 1998 r.

Policjanci z Interpolu zatrzymali w Paryżu 35-letniego tyszanina, który podejrzany jest o oszustwa na szkodę kilku banków przy załatwianiu formalności kredytowych. Mężczyzna poszukiwany był Europejskim Nakazem Aresztowania wystawionym przez Prokuraturę Okręgową w Katowicach do sprawy oszustw kredytowych, rozpoczętej w 1998 roku. Wówczas śląscy policjanci wpadli na trop afery związanej z wyłudzeniami na wielką skalę kredytów na zakup samochodów z różnych banków w województwie śląskim. 

Okazało się, że działający w tyskiej firmie pośrednictwa kredytowego dwaj mężczyźni dokonywali fałszerstw przy załatwianiu formalności kredytowych. Mężczyźni byli także właścicielami komisu samochodowego, w którym sprzedawali samochody wykorzystując "załatwione" przez siebie kredyty. 

Jak ustalili prowadzący sprawę policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Katowicach, oszuści stworzyli sieć "naganiaczy" funkcjonujących w innych komisach samochodowych oraz w placówkach bankowych. Ludzie ci oferowali osobom zainteresowanym uzyskaniem kredytu pośrednictwo tyskiej firmy kredytowej. 

Jak wskazały dowody zebrane w śledztwie właściciele firmy, w tajemnicy przed swoimi klientami fałszowali dokumenty poświadczające ich zatrudnienie, zawyżali ich zarobki, zawyżali także wartość sprzedawanych samochodów, by uzyskać wyższe kwoty kredytów. 

Podejrzani wykorzystywali także sytuacje, kiedy kredytobiorców nie było stać na spłatę zaciągniętych zobowiązań. W takich sytuacjach odbierali kupiony na kredyt samochód i ponownie go sprzedawali, nie regulując należności w banku, który udzielił kredytu. 

W sprawie, prowadzonej do kwietnia ubiegłego roku, zarzuty popełnienia przestępstw - przede wszystkim oszustw i fałszowania dokumentów - przedstawiono łącznie 111 podejrzanym. Aresztowano 11 osób. Siedem osób jest poszukiwanych na podstawie międzynarodowych listów gończych. 

Jak szacują policjanci prowadzący sprawę oszuści przywłaszczyli i wyłudzili łącznie ponad 6.000.000 złotych. Zatrzymany w Paryżu mężczyzna to pośrednik, który wyszukiwał klientów agencji pośrednictwa kredytowego. Decyzją Sądu Rejonowego w Katowicach został wczoraj tymczasowo aresztowany. Może mu grozić do 10 lat więzienia.
Powrót na górę strony