Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zapnij pasy bezpieczeństwa

Data publikacji 28.09.2010

Pasy bezpieczeństwa często ratują życie tym, którzy podróżują samochodami i autobusami. Dlatego kierowcy i pasażerowie powinni korzystać z tego prostego i skutecznego urządzenia. Jedną z głównych przyczyn wypadków śmiertelnych jest lekceważenie przez nich obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa.

Wsiadając do pojazdu, powinniśmy pamiętać, że pasy bezpieczeństwa wpływają na skutki wypadków drogowych. Podczas zderzenia na drodze poduszka powietrzna zabezpiecza kierującego i pasażerów przed urazami i zwiększa szanse przeżycia tylko w przypadku stosowania pasów. Pamiętajmy też o prawidłowym przewożeniu dzieci w fotelikach ochronnych, gdyż zdecydowana większość ofiar śmiertelnych wypadków wśród najmłodszych to właśnie pasażerowie pojazdów.

W związku ostatnim wypadkiem autokaru na terenie Niemiec, Policja przypomina, że obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa odnosi się do kierujących i pasażerów zajmujących miejsca wyposażone w pasy.

Z policyjnych statystyk wynika, że jedną z największych przyczyn dużej śmiertelności wypadków drogowych jest lekceważenie przez kierowców i pasażerów obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa. W 2009 roku Policja ujawniła 378 355 wykroczeń popełnionych przez kierujących pojazdami, którzy nie zadbali o zapięcie pasów lub przewozili dzieci bez specjalnych fotelików.

Przypominamy, że za jazdę bez zapiętych pasów grozi mandat karny w wysokości 100 zł oraz 2 punkty. Za niedopełnienie obowiązku przewożenia dziecka w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu grozi mandat w wysokości 150 zł i 3 punkty, a za przewożenie pasażera niezgodnie z przepisami - 100 zł i 1 punkt. Mandatem zostaną ukarani zarówno kierowca, jak i pasażerowie, którzy nie podporządkują się temu obowiązkowi.

ks

Powrót na górę strony