Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Mecz z Żandarmerią Watykanu

Data publikacji 09.10.2010

6 października do Warszawy przyjechała delegacja Żandarmerii Watykańskiej. Ta licząca ponad stu funkcjonariuszy formacja pełni zadania Policji, a także odpowiada za ochronę papieża, Bazyliki św. Piotra oraz państwa Watykan. Funkcjonariusze przybyli do Polski na zaproszenie Burmistrza Miasta Sulejówek. Wczoraj po południu żandarmi rozegrali mecz z reprezentacją polskiej Policji.

Uroczystość otwarcia nowego stadionu przy ulicy Krasińskiego rozpoczęła się o godzinie 15.30 występem Orkiestry Reprezentacyjnej Warszawskiej Policji i solisty Teatru Narodowego Pana Roberta Dymowskiego.

Wszystkich zebranych gości powitał Burmistrz Sulejówka Pan Waldemar Chachulski oraz Abp Carlo Maria Vigano Sekretarz Gubernatury Watykanu , jak również Komendant Żandarmerii Watykańskiej dr Giani Domenico. Następnie został rozegrany mecz pomiędzy reprezentacjami Żandarmerii Watykańskiej a drużyną Policji. W drużynie polskiej Policji, jako kapitan, zagrał Komendant Główny Policji gen. insp Andrzej Matejuk.

Już po pierwszym gwizdku sędziego wiadomo było, że będzie to spotkanie wysokiej klasy. Piłkarze obu stron bardzo dobrze przygotowali się do spotkania, zarówno pod względem technicznym jak i wysiłkowym. Obecni na miejscu kibice byli świadkami wielu wspaniałych pojedynków piłkarskich. Pierwsza połowa meczu trwająca 35 minut zakończyła się bezbramkowym remisem.

W 52 minucie meczu celnym strzałem do polskiej bramki popisał się Andrea Cinque. Tym samym drużyna żandarmerii objęła prowadzenie. Na odpowiedź drużyny policjantów nie trzeba było długo czekać. Po wspaniałym pojedynku z włoskimi obrońcami zakończonym celnym strzałem do wyrównania doprowadził sierż. sztab. Wojciech Więckowski z Wydziału Ruchu Drogowego KSP. Mecz zakończył się remisem 1:1.

O wygranej zadecydowały rzuty karne. Ta część spotkanie była świetnym pokazem umiejętności bramkarzy, Filippo Puriego oraz Grzegorza Tyszki. Ostatecznie mecz wygrali goście z wynikiem 6:7.

Po zakończonym spotkaniu zwycięzcy otrzymali pamiątkowy puchar.

Żandarmeria Watykańska to licząca ponad stu funkcjonariuszy wewnętrzna policja w Watykanie, złożona głównie z byłych włoskich policjantów. Korpus jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo porządek publiczny, kontrolę granic, kontrolę ruchu, postępowania karnego i innych ogólnych obowiązków służbowych w Watykanie. Żandarmeria jest częścią struktury Bezpieczeństwa i Obrony Cywilnej Services Departament, (która obejmuje również Watykańską Straż Pożarną) organu Gubernatorstwa Państwa Watykańskiego. Komendantem Żandarmerii jest Generalny Inspektor dr Domenico Giani, który na stanowisku tym zastąpił Camillo Cibin. Żandarmem może zostać osoba, która jest w wieku od 20 do 25 lat posiada obywatelstwo włoskie i przeszła specjalistyczne szkolenie.

Powrót na górę strony