Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

CBŚ rozbiło grupę pseudokibiców z Bydgoszczy

Data publikacji 13.10.2010

26 pseudokibiców z Bydgoszczy zostało zatrzymanych przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego i policjantów z kilku innych jednostek. Policjanci CBŚ, współpracując z kryminalnymi z KWP w Bydgoszczy, uzyskali informacje i dowody na ustawioną bójkę pseudokibiców poznańskich z pseudokibicami z Bydgoszczy. Do tej bójki doszło 6 września 2008 roku w miejscowości Graby koło Sulęcina w woj. lubuskim.

Policjanci Centralnego Biura Śledczego, którzy na początku tego roku rozbili grupę pseudokibiców z Poznania, zajęli się rozpracowaniem podobnie działającej bojówki psedokibiców w Bydgoszczy. W środę rano funkcjonariusze CBŚ wspierani przez policjantów z Bydgoszczy, Poznania oraz grupę bojową z Biura Operacji Antyterrorystycznych weszli do mieszkań w Bydgoszczy i w pobliskich miejscowościach. Zatrzymano 26 osób. Wśród nich jest Marek G. pseudonim Maras uznawany za przywódcę pseudokibiców bydgoskiej drużyny piłkarskiej. Poza nim w ręce policjantów wpadli jego najbliżsi koledzy: „Kruszyna”, „Długi”, „Chuligan”, „Neo”, „Osa”, „Małolat”, „Bokser” i wielu innych. Za udział w bójce grozi im kara do 3 lat więzienia.

Śledztwo w sprawie tak zwanych ustawek pseudokibiców piłkarskich prowadzi Prokuratura Okręgowa w Poznaniu. Centralne Biuro Śledcze zajmowało się rozpracowaniem tej sprawy niemal dwa lata. Początkowo policjanci interesowali się procederem handlu narkotykami. Napływające informacje wskazywały, że w Poznaniu działa dość dobrze zorganizowana grupa handlarzy narkotyków. Szybko okazało się, że w tej grupie uczestniczą osoby kojarzone z tzw. hooligans,  widywane na trybunach piłkarskich. Zasadniczym celem działalności tej grupy było jednak organizowanie i uczestniczenie w bójkach z pseudokibicami klubów piłkarskich z innych miast.

Grupa kibiców bydgoskiej drużyny piłkarskiej, jadąc autobusem do Słubic na mecz z miejscowym klubem, zatrzymała się w Grabach. Do tej miejscowości kilkunastoma samochodami dotarła umówiona wcześniej grupa kilkudziesięciu "bojówkarzy" z Poznania. Doszło do regularnej bitwy, w której udział brało około 140 mężczyzn.  

Zatrzymani dzisiaj mężczyźni, zdaniem oficerów CBŚ, to czołówka piłkarskich chuliganów. Część z nich była zatrzymana 11 września br. po zamieszkach, do których doszło na meczu Zawiszy Bydgoszcz z Widzewem Łódź. Większość z zatrzymanych wielokrotnie była notowana w rejestrach policyjnych za bójki, pobicia a nawet napaść na policjantów.

(KWP w Poznaniu/js)

Powrót na górę strony