Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odzyskany i odrestaurowany obraz Claude'a Moneta.

Data publikacji 16.10.2010

Odrestaurowany obraz Claude'a Moneta Plaża w Pourville zobaczyli policjanci, którzy uczestniczyli w jego odzyskaniu. Na zaproszenie Muzeum Narodowego w Poznaniu grupa kilkunastu policjantów z mł. insp. Krzysztofem Jaroszem na czele zjawiła się na specjalnie zorganizowanej prezentacji. Od niedzieli obraz będzie znów dostępny publicznie.

W piątek po południu na zaproszenie prof. dra hab. Wojciecha Suchockiego dyrektora Muzeum Narodowego w Poznaniu grupa policjantów uczestniczyła w specjalnie zorganizowanej prezentacji. Dwa dni przed oficjalnym wystawieniem dla publiczności policjanci mogli zobaczyć obraz Claude'a Moneta - Plaża w Pourville.

W spotkaniu wzięli udział policjanci - z laboratorium kryminalistyki, wydziału kryminalnego, dochodzeniowo śledczego - bezpośrednio zaangażowani w poszukiwania obrazu i mężczyzny podejrzanego o kradzież. wśród zaproszonych znaleźli się również poznańscy prokuratorzy. Wojciech Suchocki - dyrektor muzeum - nie kryjąc emocji powiedział, jak niewiarygodna wydawała mu się informacja, że obraz został odnaleziony. Dziękował policjantom i prokuratorowi za odzyskanie jedynego w zbiorach polskich dzieła Claude'a Moneta. Mł. insp. Krzysztof Jarosz Wielkopolski Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu również podziękował swoim podwładnym za schwytanie sprawcy kradzieży stulecia. Powiedział, że sam udział w tak wyjątkowej sprawie kryminalnej, która znalazła swój szczęśliwy finał jest niezwykły. Każdy z tych policjantów zapisał się w historię obrazu.

Obraz Plaża z Pourville został skradziony z Muzeum Narodowego w Poznaniu 19 września 2000 roku. Płótno zostało wycięte z ramy. Niemal przez dziesięć lat los obrazu nie był znany. Pod koniec 2009 roku kierownik pracowni badań daktyloskopijnych KWP w Poznaniu podinsp. Marek Pawlicki pracując po raz kolejny nad zabezpieczonymi śladami natrafił w zbiorach AFIS na odciski palców potencjalnego złodzieja obrazu. 12 stycznia 2010 roku 41 letni Robert Z. podejrzany o kradzież został zatrzymany. Obraz ukryty w Olkuszu odnaleziono.

(gp/kwp Poznań)

Powrót na górę strony