Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pseudokibice zatrzymani

Data publikacji 18.10.2010

Świętokrzyscy policjanci zatrzymali 6 pseudokibiców, utożsamiających się z łódzkim klubem sportowym, podejrzewanych o dokonanie czynnej napaści na funkcjonariuszy. Przy zatrzymanych zabezpieczono m.in. rękawice, ochraniacze, kominiarkę, a także kij baseballowy, które prawdopodobnie miały być wykorzystane podczas planowanej tzw. ustawki. Mężczyźni obrzucili butelkami i kamieniami policjantów zabezpieczających ich przejazd. Teraz grozi im kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Wczoraj policjanci Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Kielcach zabezpieczali przejazd sympatyków łódzkiego klubu sportowego piłki nożnej. Grupa, licząca około 250 osób, jechała autokarami i prywatnymi pojazdami, wracając po zakończonym meczu pierwszej ligi z woj. małopolskiego.

Podczas przejazdu przez województwo świętokrzyskie, policjanci uzyskali informację o planowanej tzw. ustawce tych kibiców z pseudokibicami śląskiego i krakowskiego klubu piłkarskiego, do której miało dojść w okolicy miejscowości Skorzów. Niezwłocznie funkcjonariusze wykorzystali alternatywną trasę przejazdu, żeby nie dopuścić do konfrontacji zwolenników przeciwnych sobie klubów.

Na terenie miejscowości Busko Zdrój, pseudokibice niezadowoleni z tego faktu, doprowadzili do zatrzymania kolumny pojazdów, wybiegli z autobusów, a następnie używając niebezpiecznych narzędzi w postaci butelek i kamieni oraz kawałków płyt chodnikowych obrzucili interweniujących policjantów. Stróże prawa, w celu przywrócenia porządku, użyli wobec agresywnie zachowujących się osób pałek służbowych i gazu pieprzowego. Dopiero użyte przez funkcjonariuszy strzelby z gumowymi pociskami skutecznie ostudził zapał chuliganów. Podczas zajścia na szczęście nikt nie odniósł obrażeń.

Policjanci zatrzymali w rezultacie sześciu mężczyzn w wieku od 19-31 lat, którzy podejrzewani są o nawoływanie do konfrontacji siłowej z umundurowanymi policjantami i czynną napaść z użyciem niebezpiecznych przedmiotów na interweniujących funkcjonariuszy. Prawie wszyscy byli już wcześniej karani za podobne przestępstwa.

Mundurowi zabezpieczyli podczas kontroli pseudokibiców między innymi kij baseballowy, kilkanaście par rękawic sportowych, ochraniacze silikonowe na zęby oraz 60-centymetrowej długości przewód elektryczny, mający służyć jako pałka.

Zatrzymani trafili do policyjnego aresztu. Za chuligańskie zachowanie oraz narażenie życia i zdrowia interweniujących funkcjonariuszy grozi im kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Kielcach / js)

Powrót na górę strony