Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zabezpieczyli nielegalne oprogramowanie

Data publikacji 26.10.2010

Oprogramowanie wartości prawie 150 tys. złotych zabezpieczyli policjanci podczas przeszukania firm zajmujących się obsługą techniczną pojazdów w powiecie głubczyckim. Najprawdopodobniej oprogramowanie zostało nielegalnie skopiowane i wykorzystywane w warsztatach samochodowych.

Policjanci zajmujący się przestępczością gospodarczą z Komendy Powiatowej Policji w Głubczycach oraz KWP w Opolu wkroczyli do firm na terenie tego powiatu, w związku z podejrzeniem o wykorzystywanie w ich działalności nielegalnych kopii programów komputerowych. W czasie przeszukania, zabezpieczono 70 płyt z oprogramowaniem, 2 twarde dyski i laptop. Wartość rynkowa oprogramowania, które mogło zostać nielegalnie skopiowane wstępnie oszacowano na kwotę około 150 tys. złotych.

Zabezpieczone oprogramowanie to produkty Microsoftu oraz programy Robert Bosch sp. z o.o, ADACO m.in. VAG-COM, BOSCH ESI[TRONIC]. W działaniach, wspólnie z policjantami uczestniczyli pracownicy firmy Lege Artis Service, którzy reprezentują właścicieli programów wykorzystywanych w warsztatach samochodowych.

Zgodnie z kodeksem karnym, kto bez zgody osoby uprawnionej uzyskuje cudzy program komputerowy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej (np. wykorzystania w działalności gospodarczej) dopuszcza się przestępstwa zagrożonego karą do 5 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Opolu/js)
 

Powrót na górę strony