Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci rozbili szajkę handlującą kobietami

Data publikacji 29.10.2010

Policjanci z Żar oraz z Zespołu do Walki z Handlem Ludźmi Wydziału Kryminalnego KWP w Gorzowie Wielkopolskim zlikwidowali zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się handlem ludźmi i czerpaniem korzyści z nierządu. 7-osobową grupą wyzyskującą kobiety kierował 54-letni Aleksi B. W akcji rozbicia grupy uczestniczyli antyterroryści z Gorzowa oraz lubuscy pogranicznicy. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Żarach oraz Zespół do Walki z Handlem Ludźmi Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim w asyście antyterrorystów oraz funkcjonariuszy Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej weszli do agencji towarzyskiej w przygranicznej miejscowości na terenie powiatu żarskiego. Podczas działań zatrzymano 7 osób - 2 kobiety i 5 mężczyzn. Zatrzymani, poza dwiema Polkami, to spokrewnieni obywatele Bułgarii. Głównym mózgiem całego procederu był 54-letni Aleksi B., właściciel i pomysłodawca interesu. Pozostałe zatrzymane osoby to właścicielka lokalu, barmanka oraz osoby zajmujące się rekrutacją i pilnowaniem kobiet.

Z policyjnych ustaleń wynika, że grupa kupowała i sprowadzała do pracy kobiety pochodzące z Bułgarii. Zatrzymani mężczyźni wykorzystując swoje pochodzenie oraz znajomość Bułgarii werbowali do pracy słabo wykształcone kobiety wywodzące się z małych, biednych miasteczek. Przywiezione do Polski kobiety trudniły się przydrożnym nierządem oraz świadczyły usługi seksualne w agencji towarzyskiej. Zarobione przez kobiety pieniądze w całości lub lwiej części trafiały do organizatorów procederu. Kobiety w wieku od 19 do 40 lat pracowały według stawek ustalonych przez „opiekunów”. Z danych zebranych przez śledczych wynika, że grupa mogła zarobić na tym procederze kwoty sięgające nawet kilku milionów złotych.

Podczas akcji policjanci zabezpieczyli pieniądze oraz samochody warte blisko 200 tys. złotych. Decyzją żarskiej prokuratury majątek ten będzie stanowił zabezpieczenie na poczet przyszłych kar dla członków grupy.

Pokrzywdzone, wykorzystywane kobiety otrzymały opiekę psychologiczną. Doraźną pomoc dla kobiet zorganizował Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Żarach, Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Gorzowie Wlkp. oraz fundacja La Strada.

Na wniosek prokuratury Rejonowej w Żarach wobec 3-osób skierowano wniosek o tymczasowe aresztowanie. Decyzją Sądu Rejonowego w Żarach 54-letni Aleksi B. , 43-letni Rosen B. oraz 44-letnia Beata K. zostali aresztowani na 3 miesiące. Pozostałe osoby biorące udział w procederze zostały oddane pod dozór Policji. Decyzją żarskiej prokuratury wpłacili poręczenia majątkowe sięgające kilku tysięcy złotych.

Zatrzymanym osobom w zależności od przedstawionych zarzutów grożą kary nawet do 15 lat pozbawienia wolności.

Sprawa ma charakter rozwojowy, niewykluczone są kolejne zatrzymania osób zamieszanych w proceder handlu kobietami.

(KWP w Gorzowie Wlkp. / mw)
 

Powrót na górę strony