Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci, którzy zginęli na służbie

Data publikacji 29.10.2010

2010 rok to sześć kolejnych nazwisk, które wpisane zostały do Księgi Pamięci Poległych Policjantów w KGP, policjantów, którzy zginęli w trakcie wykonywania obowiązków służbowych. Są to: podkom. Andrzej Struj, mł.asp. Zbigniew Żurawski, mł.asp. Krzysztof Domżalski, mł.asp. Przemysław Złotkowski, podinsp. Józef Kula, asp.szt. Kazimierz Knoblich. Także 1 listopada pamiętajmy o tych wszystkich, którzy zginęli podczas służby działając w ochronie życia i zdrowia obywateli.

Księga Pamięci Poległych Policjantów liczy ponad 50 nazwisk. Tylko w tym roku zostało do niej wpisanych kolejnych sześć osób. Łącznie od początku powstania Policji w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych śmierć na służbie poniosło ponad 120 funkcjonariuszy. Oni do końca wypełnili rotę ślubowania: „…strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia”. Pamiętajmy o nich także w tym szczególnym dniu, jakim jest 1 listopada.

Cześć Ich Pamięci.

 

Księga Pamięci Poległych Policjantów »ROK 2010

LUTY

mł. asp. Andrzej Struj - policjant Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego Komendy Stołecznej Policji. 10 lutego na ulicy Połczyńskiej w Warszawie podjął interwencję wobec siedemnastolatka, który uszkodził tramwaj rzucając w niego koszem na śmieci. W trakcie obezwładniania policjant otrzymał 3 ciosy nożem w okolice serca. Funkcjonariusz zmarł po przewiezieniu do szpitala. Pośmiertnie awansowany na stopień podkomisarza.

ROK 2008

MAJ

mł. asp. Józef Faszczowy - asystent zespołu ds. kryminalnych Posterunku Policji w Horyńcu. 21 maja 2008 roku podczas pełnienia służby został śmiertelnie postrzelony przez innego funkcjonariusza z broni służbowej.

KWIECIEŃ

mł. asp. Wojciech Sobczak - referent Referatu PIiKO Sekcji Prewencji KPP w Ostrowie Wlkp., przewodnik psa służbowego. 12 kwietnia 2008 roku podczas pełnienia służby zginął tragicznie w wypadku samochodowym.

post. Rafał Orłowski - policjant Oddziału Prewencji Policji w Warszawie. 3 kwietnia 2008 roku w drodze na zajęcia do Centrum Szkolenia Policji zginął tragicznie w wypadku drogowym.

LUTY

sierż. szt. Zbigniew Żurawski - policjant Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji. 27 lutego 2008 roku z radiowozem, którym się poruszał zderzył się samochód osobowy.

sierż. szt. Zbigniew Żurawski zmarł w szpitalu w wyniku obrażeń odniesionych w wypadku.

ROK 2007

WRZESIEŃ

podinsp. Rafał Trubiłowicz - kierownik Sekcji do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim. 20 września 2007 r. podinsp. Rafał Trubiłowicz w czasie konwojowania dwóch niebezpiecznych przestępców uległ wypadkowi samochodowemu. w wyniku doznanych obrażeń policjant poniósł śmierć na miejscu. Pośmiertnie awansowany przez komendanta głównego Policji na stopień podinspektora.

MAJ

sierż. Krzysztof Staniszewski i st. post. Piotr Walczak - policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kutnie. Zginęli 8 maja w wypadku, w trakcie dojazdu na interwencję.

MARZEC

sierż. sztab. Wiktor Będkowski, sierż. Bartłomiej Kulesza i mł. asp. Andrzej Werstak - policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Samochodową Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. 26 marca 2007 r. w trakcie konwojowania aresztanta funkcjonariusze z niewyjaśnionych powodów zostali ostrzelani przez strażnika więziennego. Dwóch policjantów zginęło na miejscu, trzeci zmarł w szpitalu.

STYCZEŃ

st. post. Dariusz Ziębowski - policjant Ogniwa Patrolowego Sekcji Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Nowej Soli. 7 stycznia 2007 r. st. post. Dariusz Ziębowski w trakcie wykonywania zadań konwojowych, po doprowadzeniu nieletniego uciekiniera do młodzieżowego ośrodka szkolno-wychowawczego w Szklarskiej Porębie, wracając do jednostki macierzystej, wraz z kierowcą sierż. szt. Stanisławem Kasprem, uległ wypadkowi samochodowemu. w wyniku doznanych obrażeń st. post. Dariusz Ziębowski poniósł śmierć na miejscu.

sierż. sztab. Stanisław Kasper - policjant I Rewiru Dzielnicowych Komendy Powiatowej Policji w Nowej Soli. dnia 7 stycznia 2007 r. sierż. szt. Stanisław Kasper w trakcie wykonywania zadań konwojowych, po doprowadzeniu nieletniego uciekiniera do młodzieżowego ośrodka szkolno-wychowawczego w szklarskiej porębie, w drodze powrotnej do jednostki, zginął tragicznie w wypadku samochodowym wraz ze st. post. Dariuszem Ziębowskim.

ROK 2006 (8 osób)

GRUDZIEŃ

st. post. Justyna Zawadka i sierż. Tomasz Twardo - policjanci sekcji prewencji Komisariatu Kolejowego Policji w Warszawie. Zginęli 3 grudnia wracając służbowym samochodem z Siedlec do Warszawy.

LISTOPAD

sierż. Mariusz Bassa - policjant Ogniwa II Referatu Kontroli Ruchu Drogowego Sekcji Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy. 18 listopada 2006 r., pełniąc służbę w patrolu zmotoryzowanym, podczas pościgu za sprawcą wykroczenia w ruchu drogowym uległ wypadkowi samochodowemu. po przewiezieniu do szpitala, w wyniku odniesionych obrażeń, zmarł 20 listopada 2006 r.

LIPIEC

post. Damian Berka - 22 letni policjant z Ogniwa Prewencji Komisariatu Policji w Kcyni. 5 lipca razem ze swoim partnerem jechał radiowozem do zgłoszonego pożaru stogu w Grocholinie. Samochód w pewnym momencie zjechał na pobocze i uderzył w drzewo.

st. sierż. Przemysław Złotkowski i st. sierż. Krzysztof Domżalski - policjanci Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego. Zginęli 3 lipca w wypadku, w trakcie dojazdu na interwencję. Spieszyli się by zatrzymać uczestników bójki.

LUTY

asp. GRYGIEL Stanisław - asystent Zespołu ds. Kryminalnych Komisariatu Policji w Brzostku Komendy Powiatowej Policji w Dębicy. W dniu 28 lutego 2006 roku po pościgu za samochodem marki Audi 80, którym poruszali się sprawcy zajścia, w trakcie zatrzymania i legitymowania podejrzanych asp. Stanisław Grygiel przewrócił się i stracił przytomność. Po przewiezieniu do szpitala w Dębicy policjant zmarł.

STYCZEŃ

sierż. sztab. BARTOSIK Tadeusz - dowódca drużyny AWGŁ Kompanii Prewencji Oddziału Prewencji Policji w Katowicach. W dniu 28 stycznia 2006 roku podczas pełnienia służby w ramach zabezpieczenia Międzynarodowych Targów Katowickich w Chorzowie zginął przygnieciony metalową konstrukcją walącego się dachu.

ROK 2005 (2 osoby)

STYCZEŃ

podinsp. Bogdan Laskowski – dowódca polskiego kontyngentu misji ONZ (UNMIL) w dniu 06 stycznia zmarł na terytorium Liberii w wyniku zarażenia chorobą tropikalną.

WRZESIEŃ

st. post. HERCOG Witold - policjant Kompanii Prewencji Oddziału Prewencji Policji we Wrocławiu. W dniu 23 września 2005 r. ok. godz. 13.05 przygotowując się do służby w szatni OPP we Wrocławiu został śmiertelnie postrzelony w głowę przez innego funkcjonariusza z broni służbowej.

ROK 2004 (4 osoby)

GRUDZIEŃ

sierż. GRONOSTAJ Agnieszka - policjant Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego Sekcji Prewencji KPP w Środzie Śląskiej (KWP we Wrocławiu). W dniu 22 grudnia 2004 r. o godz. 10.50 na polecenie dyżurnego udała się wraz z innymi policjantami na interwencję domową do m. Gałów gm. Miękinia. Jadąc prawidłowo radiowozem m-ki Polonez drogą krajową nr 94 pomiędzy miejscowościami Błonie i Wróblowice o godz. 11.00 zderzyli się czołowo z jadącym z przeciwnego kierunku i wykonującym manewr wyprzedzania samochodem m-ki KIA. W wyniku doznanych obrażeń sierż. Agnieszka Gronostaj zmarła w dniu 23 grudnia 2004.

PAŹDZIERNIK

kom. PIKULSKI Artur - ekspert Wydziału Inspekcji i Kontroli KSP w Warszawie.

kom. KASZECKA Jolanta - specjalista Wydziału Inspekcji i Kontroli KSP w Warszawie.

W dniu 5 października 2004 r. troje policjantów oraz pracownik Wydziału Inspekcji i Kontroli KSP w Warszawie wykonując obowiązki służbowe poruszali sie nieoznakowanym radiowozem m-ki Polonez. Dojeżdżając do skrzyżowania ulicy Armii Krajowej z ul. Narutowicza w Otwocku, kierujący pojazdem służbowym kom. Artur Pikulski nie ustalił pierwszeństwa przejazdu nadjeżdzającemu z lewej strony autobusowi m-ki Autosan, który uderzył w lewą stronę pojazdu służbowego. Na miejscu zdarzenia śmierć ponieśli kom. Artur Pikulski i kom. Jolanta Kaszecka. Pozostali pasażerowie odnieśli ciężkie obrażenia ciała. Pracownik Policji - p. Lucyna Stoińska - w wyniku doznanych obrażeń zmarła w szpitalu.

KWIECIEŃ
asp. SKROŃSKI Tomasz - referent Wydziału Ruchu Drogowego KSP w Warszawie.

W dniu 24 kwietnia 2004 r. w Warszawie przy ul. Wybrzeże Gdańskie, podczas wykonywania czynności służbowych policjanta ruchu drogowego, został śmiertelnie potrącony przez samochód osobowy, którego kierujący poruszał się z nadmierną prędkością, niedostosowaną do panujących warunków jazdy.

ROK 2003 (3 osoby)

SIERPIEŃ

sierż. ZAŁOGA Grzegorz - aplikant Ogniwa Patrolowo-interwencyjnego KPP w Będzinie (KWP Katowice).

W nocy z 9 na 10 sierpnia 2003 r. w Będzinie w czasie pościgu za przestępcami został śmiertelnie postrzelony w głowę.

MARZEC

podkom. MARCINIAK Dariusz - specjalista Sekcji Szturmowej II Centralnego Biura Śledczego KGP.
nadkom. SZCZUCKI Marian - Naczelnik Wydziału Bojowego I Centralnego Biura Śledczego KGP.

Zmarli na skutek odniesionych ran podczas akcji zatrzymania dwóch groźnych przestępców w m. Magdalenka w nocy z 5 na 6 marca 2003 r.

ROK 2002 (8 osób)

GRUDZIEŃ

kom. BIEŃKOWSKI Tomasz - specjalista Zespołu dw. z Przestępczością Samochodową i Narkotykową Sekcji Kryminalnej KMP w Grudziądzu.

W dniu 30.12.2002 r. ww policjant w związku z realizacją czynności służbowych, jechał jako pasażer samochodem służbowym m-ki Polonez. Podczas manewru wyprzedzania innego pojazdu samochód policyjny wpadł w poślizg, a następnie uderzył bokiem w drzewo. W wyniku wypadku policjant poniósł śmierć na miejscu.

mł. insp. GONTARZ Witold - CBŚ w Lublinie.
mł. insp. ADAMCZYK Jacek - CBŚ w Lublinie.
st. asp. KRZYSZTOŃ Ryszard - CBŚ w Lublinie.

W dniu 10.12.2002 roku w miejscowości Sitaniec gm. Zamość doszło do wypadku drogowego. W wyniku zderzenia samochodu osobowego Ford-Focus z samochodem ciężarowym Jelcz-316 trzej funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego ponieśli śmierć na miejscu.

SIERPIEŃ

sierż. szt. CEKAŁA Marek - referent Kompanii Prewencji Oddziału Prewencji KWP w Olsztynie.

W dniu 17.08.2002 r. podczas pościgu za zabójcami w barze "Okoń" w Mikołajkach został postrzelony ww policjant. W wyniku odniesionej rany zmarł.

MAJ

podkom. MAŁCZĘĆ Mirosław - dzielnicowy Rewiru Dzielnicowych KP w Czechowicach Dziedzicach KMP w Bielsku-Białej.
sierż. szt. ŚWIERKOT Tadeusz - detektyw Sekcji Kryminalnej KP w Czechowicach Dziedzicach KMP w Bielsku-Białej.

W dniu 20.05.2002 roku ok. godz. 2.45 w Czechowicach Dziedzicach podczas wykonywania czynności służbowych w Kawiarence Internetowej, reagując na napad rabunkowy wobec właściciela zostali śmiertelnie postrzeleni przez 3 zamaskowanych sprawców.

MARZEC

asp. szt. ŻAK Mirosław - naczelnik Sekcji Kryminalnej KPP w Piasecznie.

W dniu 23.03.2002 r. w m. Parole k/Pruszkowa, podczas dokonywania zabezpieczenia odzyskanego sprzętu RTV, został wraz z innymi policjantami ostrzelany przez kilkunastu mężczyzn z broni długiej (automatycznej) oraz krótkiej. W wyniku odniesionych obrażeń asp. szt. M. Żak zmarł na miejscu.

ROK 2001 (8 osób)

SIERPIEŃ

sierż. szt. GAWLIK Marek - policjant KP w Paczkowie, KWP w Opolu.

W dniu 8.08.2001 r. w m. Gościce na trasie Opole-Kłodzko, jadący na przejście graniczne radiowóz, celem uniknięcia zderzenia czołowego z innym pojazdem, zjechał do rowu i kilkakrotnie przekoziołkował. W wyniku doznanych obrażeń wymieniony policjant zmarł po przewiezieniu do szpitala.

sierż. DULKIEWICZ Piotr - aplikant KMP w Toruniu. W czasie pełnienia służby, ratując tonącą osobę, utonął w nurtach rzeki.

st. post. BRZEZIŃSKI Maciej - aplikant KPP w Środzie Śląskiej.
st. post. NORBERCZYK Jarosław - policjant KPP w Środzie Śląskiej.

W czasie pościgu za kierującym samochodem osobowym doszło do wypadku drogowego, w którym policjanci ponieśli śmierć.
st. post. GAWRYLIK Daniel - KWP Białystok.

Podczas zatrzymywania psychicznie chorego mężczyzny, w trakcie szamotaniny ww policjant został postrzelony (strzał niekontrolowany). W wyniku odniesionych obrażeń st. post. Daniel Gawrylik zmarł.

CZERWIEC

sierż. KOWALCZYK Marek - policjant Rewiru Dzielnicowych KPP w Sieradzu.

W dniu 24.06.2001 r. w czasie służby kierując prywatnym samochodem osobowym m-ki FIAT 125 dojeżdżając do niestrzeżonego przejazdu kolejowego w m. Smardzew pow. Sieradz, nie zachował należytych środków ostrożności i wjechał bezpośrednio pod nadjeżdżający pociąg pośpieszny relacji Warszaw-Jelenia Góra. W wyniku wypadku policjant poniósł śmierć na miejscu.

sierż. szt. NIEDBAŁ Jacek - KWP Szczecin.

Wymieniony podczas konwoju z Zakładu Karnego Goleniowie do Sądu Wojewódzkiego w Szczecinie oznakowanym motocyklem, z włączonym sygnałem dźwiękowym, podczas wyprzedzania uderzył w tył samochodu Star. Policjant na skutek odniesionych obrażeń zmarł w szpitalu.

MARZEC

st. sierż. TOMCZYK Marek - policjant Sekcji Prewencji KPP w Poddębicach, KWP w Łodzi.

W dniu 15.03.2001 r. o godz. 22.50, w lesie w m. Kraczynki pow. Poddębice, w pobliżu zamkniętego radiowozu znaleziono zwłoki umundurowanego policjanta z raną postrzałową głowy. W dniu tym policjant pełnił planowo służbę w godz. 4.00.-12.00. Ponieważ nie powrócił ze służby w terenie podjęto działania poszukiwawcze, które doprowadziły do odnalezienia zwłok. Hipoteza o samobójstwie policjanta nie potwierdziła się, a Prokuratura Rejonowa w Poddębicach umorzyła śledztwo w sprawie zabójstwa z powodu nie wykrycia sprawcy.

ROK 2000 (7 osób)

WRZESIEŃ

mł. asp. WAŁDOCH Krzysztof - KPP Człuchów, KWP Gdańsk.

W dniu 19.09.2000 r. w czasie służby w jednostce Policji upadł na schodach uderzając głową o stopień, w wyniku czego stracił przytomność. Po przewiezieniu do szpitala zmarł w dniu 24.09.2000 roku.

st. sierż. CHYRA Piotr - policjant Kompanii Kontroli Ruchu Drogowego KMP Kraków.

W dniu 2.09.2000 r. w Krakowie st. sierż. Piotr Chyra wykonując czynności służbowe, kierując motocyklem służbowym m-ki Honda, poruszał się lewym pasem ruchu na jezdni jednokierunkowej. W pewnym momencie zderzył się z samochodem Fiat 125, który wjechał na tor jazdy motocykla z lewej strony. W wyniku zderzenia policjant poniósł śmierć.

MAJ

st. post. GĄSIOR Rafał - KMP w Mysłowicach.

W dniu 28.05.2000 r. wracając po służbie do miejsca zamieszkania swoim samochodem poniósł śmierć w wypadku drogowym.

KWIECIEŃ

sierż. szt. KOŻENIEWSKI Tadeusz - dzielnicowy Rewiru Dzielnicowych w Byczynie KPP Kluczbork.

W dniu 11.04.2000 r. na drodze Kluczbork-Byczyna, na stojący na poboczu drogi za naczepą samochodu ciężarowego oznakowany radiowóz, znajdujący się na miejscu wypadku drogowego najechał samochód ciężarowy. W wyniku zderzenia radiowóz został zmiażdżony i wepchnięty pod naczepę. Znajdujący się w radiowozie wymieniony wyżej policjant poniósł śmierć na miejscu.

LUTY

st. post. KRZEMIŃSKI Przemysław - policjant KPI KPP Inowrocław.
st. sierż. HERING Waldemar - policjant KPI KPP Inowrocław.

W dniu 2.02.2000 roku kierujący samochodem Toyota zjechał na przeciwległy pas ruchu uderzając czołowo w poruszający się prawidłowo radiowóz, w którym jechało 3 policjantów. Dwóch poniosło śmierć na miejscu, trzeci z ciężkimi obrażeniami został odwieziony do szpitala.

STYCZEŃ

sierż. szt. DĄBROWSKI Dariusz - starszy policjant Plutonu Patrolowo-Interwencyjnego WP i RD KPP Iława.

W dniu 15.01.2000 roku Dariusz Dąbrowski jako przewodnik psa służbowego pełnił służbę na jeziorze Jeziorak (częste kłusownictwo ryb). W pewnym momencie pod ww lód się załamał i policjant utonął.

ROK 1999 (6 osób)

WRZESIEŃ

asp. GĘBALSKI Gustaw - mł. specjalista Referatu Kryminalnego KP Gorzyce, KWP w Rzeszowie.

W dniu 18.09.1999 r. o godz. 16.20 odnaleziono zwłoki wyżej wymienionego leżące na brzegu rzeki Wisła. Śmierć policjanta nastąpiła w wyniku postrzału głowy.

st. sierż. WEGIELNIK Robert - policjant KMP w Łodzi.

W czasie pełnienia służby w patrolu zmotoryzowanym, został uderzony przez nadjeżdżający z nadmierną prędkością samochód. Po przewiezieniu do szpitala policjant zmarł.

CZERWIEC

sierż. szt. SIWCZYK Andrzej - VI KP w Gliwicach.

W dniu 13.06.1999 r. w czasie interwencji wymieniony policjant przewrócił się i stracił przytomność. Zmarł na zawał serca.

KWIECIEŃ

st. sierż. STAŚKIEWICZ Marek - KMP w Lesznie.

W dniu 17.04.1999 r. wymieniony policjant został potrącony przez zatrzymywany do kontroli samochód. W wyniku zdarzenia poniósł śmierć na miejscu.

MARZEC

sierż. szt. ILNICKI Mariusz - st. policjant OPP KWP w Gorzowie Wlkp.

W dniu 25.03.1999 r. ok. godz. 2.50 wymieniony policjant poruszając się prywatnym pojazdem został ostrzelany na drodze E-65 Zielona Góra-Świebodzin z innego samochodu m-ki Renault 19. Po tym zdarzeniu sierż. szt. Mariusz Unicki podjął pościg. Po zatrzymaniu samochodu Renault 19 policjant został ponownie ostrzelany z broni palnej. W wyniku odniesionych ran poniósł śmierć na miejscu.

LUTY

st. sierż. LITWA Adam - policjant Sekcji Ruchu Drogowego KPP w Wysokiem Mazowieckiem.

W dniu 14.02.1999 r. podczas zatrzymywania do kontroli samochodu m-ki ŁADA SAMARA wymieniony policjant został potrącony przez kierowcę pojazdu, który nie zatrzymał się do kontroli. Policjant zmarł w szpitalu.

ROK 1998 (8 osób)

GRUDZIEŃ

st. asp. RUDNICKI Stanisław - mł. specjalista Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego KRP Nowa Sól.

W dniu 10.12.1998 r. o godz. 17.45 wracając po służbie do domu został zaatakowany przez mężczyznę, który zadał mu, co najmniej 6 uderzeń ostrym narzędziem, prawdopodobnie nożem. W wyniku doznanych obrażeń policjant zmarł w szpitalu w dniu 6.01.1999 r.

LISTOPAD

st. post. JASIŃSKI Piotr - policjant I KRP w Warszawie.
sierż.NALEŚNIK Piotr - policjant I KRP w Warszawie.

W dniu 27.11.1998 r. w czasie pościgu za skradzionym samochodem m-ki Alfa Romeo uderzyli pojazdem służbowym w latarnię uliczną. W wyniku doznanych obrażeń zmarli po przewiezieniu do szpitala.

mł. asp. PATER Andrzej - Komendant KP w Klimontowie, KRP w Sandomierzu.

W dniu 27.11.1998 r. wymieniony udając się na miejsce zdarzenia radiowozem, w m. Goźlice zderzył się czołowo na łuku drogi z innym samochodem, którego kierujący z nieustalonych przyczyn zjechał na przeciwny pas ruchu. Policjant zginął na miejscu.

LIPIEC

sierż. WINIARSKI Maciej - policjant WRD KRP W Skarżysku Kamiennej.

W dniu 28.07.1998 r. w Skarżysku Kamiennej przy ul. Krakowskiej, jadąc w czasie służby jako pasażer radiowozem uczestniczył w wypadku drogowym (uderzenie w przydrożne drzewo). W wyniku odniesionych obrażeń poniósł śmierć na miejscu.

MAJ

mł. asp. KLISZEWSKI Marek - KP Janowice (KWP Jelenia Góra).

W dniu 6.05.1998 r. zginął w czasie służby na skutek eksplozji ładunku wybuchowego podłożonego pod radiowozem.

KWIECIEŃ

sierż. szt. OSAK Mariusz - st. policjant KP w Międzyrzecu (KWP Biała Podlaska).

W trakcie kontroli drogowej został śmiertelnie potrącony przez inny samochód ciężarowy.

LUTY

sierż. szt. ZMUDCZYŃSKI Ireneusz - Komendant KP w Sadlinkach, KRP Kwidzyn.

W dniu 11.02.1998 r. przeprowadzał ewakuację lokatorów z budynku, w którym ulatniał się gaz. W trakcie wejścia do jednego z mieszkań doszło do wybuchu gazu, w wyniku czego policjant doznał ciężkich obrażeń ciała i zmarł w szpitalu.

ROK 1997 (12 osób)

WRZESIEŃ

sierż. KONARZEWSKI Dariusz - policjant KP w Tykocinie, KRP w Białymstoku.

W dniu 17.09.1997 r. w trakcie sprawdzianu sprawności fizycznej policjantów na stadionie BKS "Hetman" w Białymstoku podczas biegu na 1000 m po przebiegnięciu ok. 730 m przewrócił się i stracił przytomność. Po przewiezieniu do szpitala u wymienionego stwierdzono wylew krwi do mózgu. W dniu 18.09.1997 r. sierż. D. Konarzewski zmarł.

podkom. BULER Andrzej - specjalista KRP w Żarach, KWP w Zielonej Górze.

Wykonując obowiązki służbowe na terenie Bośni i Hercegowiny poniósł śmierć w katastrofie śmigłowca ONZ.

SIERPIEŃ

sierż. KORNECKI Jacek - KRP Gdańsk.

W dniu 28.08.1997 r. w Gdańsku, podczas służby, zabezpieczając miejsce wypadku drogowego został potrącony przez inny pojazd, w wyniku czego poniósł śmierć na miejscu.

sierż. BENDOWSKI Leszek - KRP w Grodzisku Wlkp.
sierż. szt.BUDA Dariusz - KPP w Grodzisku Wlkp.

W dniu 28.08.1997 r. wymienieni funkcjonariusze w trakcie wykonywania zadań patrolowych zginęli w wypadku drogowym.

LIPIEC

sierż. szt. WOJTASZYK Sławomir - KRP w Rawiczu.

W dniu 19.07.1997 r. w drodze na miejsce zdarzenia drogowego, na niestrzeżonym przejeździe kolejowym oznakowany pojazd służbowy został uderzony przez pociąg. Policjant poniósł śmierć na miejscu.

sierż. szt. LECHOWSKI Marek - st. policjant WRD KRP w Pabianicach.
sierż. szt.MALINOWSKI Stanisław - st. policjant WRD KRP w Pabianicach.

Wymienieni w dniu 09.07.1997 r. jadąc oznakowanym radiowozem, używając sygnałów świetlnych idźwiękowych, wjechali na czerwonym świetle na skrzyżowanie ul. Kościuszki-Mickiewicza i zderzyli się z jadącym ul. Kościuszki samochodem osobowym NISSAN MAXIMA. W wyniku wypadku sierż. szt. Stanisław Malinowski zginął na miejscu, zaś sierż. szt. Marek Lechowski po godzinie zmarł w szpitalu.

CZERWIEC

nadkom. PLUTA Stanisław - KRP w Krasnymstawie.

W dniu 13.06.1997 r. kierując samochodem osobowym, zginął w wypadku drogowym podczas wykonywania obowiązków służbowych.

LUTY

st. post. KAPCIAK Jacek - KRP Katowice.

Podczas przebywania na kursie w SP Słupsk w dniu 20.02.1997 r. poczuł się źle i stracił przytomność. Następnie został przewieziony do szpitala w Gdańsku, gdzie zmarł 25.02.1997 r.

STYCZEŃ

sierż. KARCZEWSKI Zdzisław - KRP w Koninie.

W dniu 29.01.1997 r. w trakcie kontroli samochodu ciężarowego został potrącony przez jadący samochód osobowy m-ki Fiat Punto. W wyniku zdarzenia poniósł śmierć na miejscu.

sierż. MIERZEJEWSKI Paweł - asystent VI KRP w Warszawie.

W dniu 8.01.1997 r. pełniąc służbę wspólnie ze st. post. A. Koncewiczem kierującym pojazdem służbowym m-ki Polonez uczestniczyli w wypadku drogowym. W wyniku odniesionych obrażeń ciała sierż. P. Mierzejewski zmarł po przewiezieniu do szpitala.

ROK 1996 (7 osób)

PAŹDZIERNIK

asp. WIECZOREK Ryszard - Komendant KP w Goszczynie, KRP w Białobrzegach.

W dniu 05.10.1996 r. wymieniony kierując pojazdem służbowym m-ki Fiat 126p uczestniczył w wypadku drogowym. Policjant wskutek odniesionych obrażeń zmarł w szpitalu w dniu 14.07.1997 r.

st. sierż. KOCHAŃCZYK Adam - BZM KWP we Wrocławiu.

W nocy z 3/4.10.1996 r. w trakcie pościgu za sprawcą włamania na dachu budynku wpadł w niezabezpieczony otwór świetlika dachowego.

WRZESIEŃ

sierż. WIŚNIEWSKI Karol - policjant BPI KSP w Warszawie.

W dniu 14.09.1996 r. pełniąc służbę patrolową wraz z innym policjantem poruszał się pojazdem służbowym m-ki Polonez, który uległ wypadkowi drogowemu. Wskutek odniesionych obrażeń sierż. K. Wiśniewski zmarł po przewiezieniu do szpitala.

podinsp. KULA Józef - WRD KWP w Opolu.
asp. szt. KNOBLICH Kazimierz - WRD KWP w Opolu.

W dniu 13.09.1996 r. w m. Sosnówka k/Opola samochód ciężarowy "Star" zjechał nagle na przeciwny pas ruchu i uderzył w jadący z przeciwka radiowóz m-ki Polonez. W wyniku wypadku wymienieni policjanci zginęli na miejscu.

MAJ

nadkom. MATYJAKOWSKI Zygmunt - KPP Rypin, KWP Włocławek.

W dniu 28.05.1996 r. wymieniony policjant pełnił służbę jako dowódca patrolu oficerskiego. Podczas służby podjął pościg za pojazdem, którego kierujący nie zatrzymał się do kontroli drogowej. W trakcie pościgu, w m. Radomin radiowóz uległ wypadkowi, w którym nadkom. Matyjakowski poniósł śmierć.

KWIECIEŃ

st. asp. MOLAK Piotr - specjalista Wydziału AT KSP Warszawa.

W dniu 24.04.1996 r. w wyniku eksplozji ładunku wybuchowego podłożonego na stacji paliw przy ul. Ostrobramskiej w Warszawie doznał ciężkich obrażeń ciała, na skutek których zmarł po przewiezieniu do szpitala.

ROK 1995 (8 osób)

GRUDZIEŃ

kom. KACZOR Andrzej - KRP w Słupsku.

W dniu 7.12.1995 r. w Iranie (Płn. Kurdystan), pełniąc służbę w ramach Kontyngentu Sił Pokojowych ONZ poniósł śmierć w związku z wykonywaniem zadań służbowych.

LIPIEC

st. post. DYMERSKI Henryk - st. policjant KRP Warszawa Śródmieście.
asp. KUROWSKI Adam - asystent KRP Warszawa Śródmieście.

W dniu 27.07.1995 r. w Warszawie w czasie pełnienia służby pojazdem służbowym m-ki RENAULT uczestniczyli w wypadku drogowym, którego sprawcą był kierującym samochodem m-ki Polonez. Policjanci ponieśli śmierć na miejscu.

MAJ

ROGOWSKI Artur - policjant Sekcji Ruchu Drogowego Komendy Rejonowej Policji w Grudziądzu.

Zginął w wypadku drogowym podczas pełnienia służby.

KWIECIEŃ

sierż. ZIÓŁKOWSKI Arkadiusz - policjant KSP w Warszawie.

W dniu 17.04.1995 r. w Warszawie pełniąc służbę wspólnie ze st. post. Rafałem Idzikowskim podjął interwencję wobec sprawcy włamania do samochodu Opel Omega. W czasie interwencji zatrzymywany popchnął wymienionego w kierunku ubezpieczającego go policjanta. Na skutek powyższego st. post. Idzikowski oddał niekontrolowany strzał z broni służbowej. Po przewiezieniu do szpitala sierż. Arkadiusz Ziółkowski wskutek odniesionych obrażeń zmarł.

MARZEC

sierż. szt. OPALACH Remigiusz - st. policjant OP KWP Olsztyn.

W dniu 23.03.1995 r. na trasie konwoju Olsztyn-Białystok w m. Rozogi kierując samochodem służbowym m-ki VW Transporter poniósł śmierć w wypadku drogowym.

mł. chor. KOT Zbigniew - Kompania Antyterrorystyczna OP KWP Szczecin.

W dniu 03.03.1995 r. w Jeleniej Górze podczas zawodów spadochronowych poniósł śmierć w wyniku nie otworzenia się spadochronu.

LUTY

post. FLASIŃSKI Jarosław - aplikant KRP Warszawa Ochota.

W dniu 19.02.1995 r. pełniąc służbę wraz z innym policjantem podjął pościg za nieustalonym samochodem osobowym, w trakcie którego doszło do zderzenia z innym użytkownikiem drogi. W wyniku zderzenia post. J. Flasiński poniósł śmierć.

ROK 1994 (9 osób)

LIPIEC

sierż. KOSTROWSKI Artur - KP Kobyłka, KSP Warszawa.

W trakcie wykonywania obowiązków służbowych został postrzelony w głowę. Zmarł po przewiezieniu do szpitala.

st. sierż. SADOWSKI Mirosław - KPP Brodnica.

W dniu 15.07.1994 r. wymieniony policjant w m. Tama Brodzka, podczas zabezpieczania miejsca wypadku drogowego został potrącony przez samochód ciężarowy m-ki Mercedes. W wyniku odniesionych obrażeń policjant poniósł śmierć.

sierż. PAŁKA Sławomir - KRP w Zawierciu.

W dniu 8.07.1994 r. pełniąc służbę w patrolu zmotoryzowanym, w czasie kontroli drogowej został śmiertelnie potrącony przez inny samochód.

st. sierż. CHEŁKOWSKI Dariusz - policjant Wydziału Ruchu Drogowego i Prewencji KRP w Bolesławcu, KWP Jelenia Góra.

W trakcie wykonywania obowiązków służbowych został śmiertelnie postrzelony.

CZERWIEC

sierż. STEFANIK Robert - mł. asystent Plutonu Taktyczno-Szkoleniowego KAT OP KWP w Krakowie.

W dniu 25.06.1994 roku w Inowrocławiu na terenie lotniska Aeroklubu Kujawskiego, w czasie wykonywania skoków spadochronowych Kompanii AT doszło do zejścia się w powietrzu dwóch skoczków. Podczas zdarzenia wymieniony policjant wypiął się w głównego spadochronu i otworzył spadochron zapasowy, którego czasza wypełniła się częściowo powietrzem, po czym nastąpiło zderzenie z ziemią i policjant poniósł śmierć na miejscu.

KWIECIEŃ

st. post. MAJCHERCZYK Jan - policjant DPPiP XXI Komisariatu Policji Kraków Wola Suchacka.

W dniu 23.04.1994 r. wymieniony policjant w trakcie przeprowadzania interwencji domowej został przez nietrzeźwego mężczyznę dwukrotnie ugodzony nożem. W wyniku odniesionych obrażeń zmarł.

MARZEC

asp. Henryk STOLAREK

Asp. Henryk Stolarek został zamordowany przez nieznanych sprawców podczas pełnienia samotnej służby na terenie wsi zapole w nocy z 23 na 24 marca 1994 r. Radiowóz ze zwłokami policjanta znaleziono w leśnym stawie. Odznaczony pośmiertnie przez Prezydenta Rzeczypospolitej polskiej krzyżem zasługi za dzielność.

LUTY

st. sierż. SKIBIŃSKI Piotr - KRP w Chełmie.

W dniu 24.02.1994 r. podczas wykonywania czynności służbowych, w trakcie zatrzymywania uciekającego kierowcy samochodu został przez niego postrzelony w klatkę piersiową, w wyniku czego zmarł.

STYCZEŃ

st. post. BAŁKOWSKI Zbigniew - KP Gdańsk Morena.

W dniu 7.01.1994 r. w Gdańsku w trakcie służby, jadąc jako pasażer samochodem służbowym m-ki FIAT 125 p uczestniczył w wypadku drogowym, w którym poniósł śmierć na miejscu.

ROK 1993 (8 osób)

PAŹDZIERNIK

asp. MOTYKA Mieczysław - policjant kontroler ruchu drogowego KRP w Miechowie.

W dniu 11.10.1993 r. w Miechowie w czasie pełnienia służby na trasie nr 7, w trakcie podjętej interwencji zatrzymania samochodu ciężarowego Volvo, wymieniony policjant został potrącony przez zatrzymywany pojazd, w wyniku czego zmarł.

sierż. WASĄŻNIK Jarosław - KRP Otwock.

W czasie wykonywania obowiązków służbowych został śmiertelnie postrzelony.

WRZESIEŃ

asp. DYLEWSKI Ryszard - st. asystent KRP Warszawa Mokotów.

W dniu 15.09.1993 r., kierując w czasie służby samochodem osobowym m-ki Polonez uczestniczył w wypadku drogowym, którego sprawcą był kierujący autobusem MZK. Policjant poniósł śmierć na miejscu.

st. post. MAŁOWSKI Dariusz - KRP w Rybniku.

W dniu 6.09.1993 r. ok. godz. 23.55 pełniąc służbę w patrolu zmotoryzowanym podczas kontroli drogowej samochodu m-ki VW Golf został śmiertelnie potrącony przez inny samochód.

CZERWIEC

asp. BIELAT Tadeusz - Komendant KP w Pacanowie, KRP Busko-Zdrój.

W dniu 10.06.1993 r. w Busku-Zdroju, jadący samochodem mężczyzna nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu i uderzył w radiowóz, w którym asp. T. Bielat poruszał się jako pasażer. W wyniku doznanych obrażeń policjant poniósł śmierć.

MARZEC

st. sierż. ENGEL Jacek - KRP w Oławie.

W dniu 7.03.1993 r. w trakcie kontroli pojazdu ujawnił przedmioty służące do dokonywania włamań. W trakcie zatrzymywania i przeszukania jeden z mężczyzn znajdujących się w samochodzie oddał kilka strzałów do policjantów. St. sierż. Jacek Engel zginął na miejscu.

LUTY

st. sierż. STANECKI Antoni - KPP Świnoujście KWP Szczecin.

W dniu 03.02.1993 r. na trasie Goleniów-Świnoujście jadąc jako konwojent w samochodzie służbowym - więźniarce na skutek zderzenia z samochodem ciężarowym "Scania" doznał obrażeń ciała, w wyniku których zmarł.

STYCZEŃ

asp. POŁONIEWICZ Stanisław - specjalista Zespołu Dochodzeniowo-Śledczego KRP Lidzbark Warmiński, KWP Olsztyn.

W dniu 12.01.1993 r. w m. Osieka gm. Bartoszyce będąc pasażerem samochodu służbowego m-ki Polonez poniósł śmierć w wypadku drogowym.

ROK 1992 (5 osób)

PAŹDZIERNIK

sierż. STAWICKI Tomasz - policjant Wydziału Transportu KSP w Warszawie.

W dniu 28.10.1992 r. wymieniony kierując służbowym samochodem ciężarowym m-ki Jelcz uczestniczył w wypadku drogowym, którego sprawcą był kierujący innym samochodem ciężarowym m-ki STAR. Sierż. T. Stawicki po przewiezieniu do szpitala zmarł w dniu 8.11.1992 r. bez odzyskania przytomności.

SIERPIEŃ

asp. ZIMNICKI Marek - KPP Goleniów.

W dniu 28.08.1992 r. podczas wykonywania czynności służbowych został potrącony przez samochód doznając ciężkich obrażeń ciała, w wyniku których zmarł.

st. sierż. CUPRYŚ Zbigniew - KRP Lębork.

Będąc oddelegowanym do wykonywania obowiązków służbowych w KP w Łebie, w dniu 4.08.1992 r. został wezwany do stawiennictwa w KRP w Lęborku. Udając się do KRP w Lęborku prywatnym samochodem osobowym na drodze Łeba Stęknica w wyniku zderzenia czołowego z nadjeżdżającym z przeciwka samochodem osobowym poniósł śmierć.

MAJ

st. sierż. SIENICKI Marek - KRP w Bytomiu.

W dniu 02.05.1992 r. ok. godz. 2.00 w rejonie służbowym w czasie legitymowania osób podejrzanych o dokonanie przestępstwa został śmiertelnie postrzelony.

KWIECIEŃ

st. post. WERWIŃSKI Leszek - KRP w Poznaniu.

W dniu 22.04.1992 r. wymieniony policjant został potrącony przez zatrzymywany do kontroli drogowej samochód osobowy. Zginął na miejscu zdarzenia.

ROK 1991 (7 osób)

KWIECIEŃ

szer. DROM Mirosław - kursant OP KWP w Olsztynie.

W dniu 27.04.1991 r. na skutek nieostrożnego obchodzenia się z bronią służbową (P-64) przez innego funkcjonariusza doszło do śmiertelnego postrzelenia M. Droma.

STYCZEŃ

podkom. PASTERCZYK Marek - mł. specjalista Wydziału Kryminalnego KWP w Krośnie.
st. sierż. GÓRECKI Roman - st. policjant KRP w Lesku.
st. sierż. SZUBA Bogusław - policjant KRP w Lesku.
asp. MARCINIAK Zdzisław - kierownik Posterunku Policji Lokalnej KRP w Lesku.
post. BUDA Marek - KRP w Krośnie.
post. TYPROWICZ Jacek - KRP w Krośnie.

W dniu 10.01.1991 r. w m. Cisna, podczas realizacji programu telewizyjnego 997 wymienieni policjanci zginęli w katastrofie helikoptera.

Powrót na górę strony