Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymani za handel ludźmi

Data publikacji 06.11.2010

Policjanci zatrzymali czworo mieszkańców Lublina podejrzanych m.in. o handel ludźmi. Zatrzymania to efekt śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Lublinie. Z ustaleń śledczych wynika, że przestępcy werbowali kobiety, proponując im dobrze płatną pracę w Niemczech. W rzeczywistości trafiały one do agencji towarzyskich, gdzie świadczyły usługi seksualne. Podejrzanym grozi kara nawet do 15 lat więzienia.

Realizacja, związana z  prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Lublinie śledztwem, miała miejsce w miniony czwartek. Policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP w Lublinie weszli jednocześnie do czterech mieszkań na terenie miasta. Zatrzymano trzech mężczyzn w wieku 33-45 lat oraz 44-letnią kobietę. Z uwagi na fakt, że dwaj mężczyzni mogli być szczególnie niebezpieczni, w działaniach uczestniczyli lubelscy antyterroryści.

Kryminalni ustalili, że zatrzymani mieszkańcy Lublina werbowali na terenie województwa lubelskiego, ale też całego kraju, młode kobiety, którym oferowali atrakcyjną pracę zarobkową w Niemczech. Propozycje dotyczyły m.in. prac w lokalach gastronomicznych czy hotelach. Werbownicy nie ogłaszali się ani w Internecie, ani w prasie. Poszukiwali kobiet wśród znajomych, głownie tych z rejonów zagrożonych dużym bezrobociem oraz z obszarów wiejskich.

Skuszone obietnicą wysokich zarobków Polki w towarzystwie „opiekuna” wyjeżdżały za granicę. Organizowany przez zatrzymanych wyjazd odbywał się za każdym razem indywidualnie. Zamiast do obiecanych lokali, kobiety trafiały w ręce oczekujących na nie „rezydentów”. Ci zabierali je do domów publicznych w celu świadczenia usług seksualnych. W kilku przypadkach pracującym tam kobietom zakazywano opuszczania lokalu, stosowano groźby i przemoc psychiczną. Z ustaleń śledztwa wynika, że pokrzywdzonym kobietom wypłacano minimalne wynagrodzenie i nakazywano świadczenie usług seksualnych bez względu na ich stan zdrowia.

Zatrzymani mieszkańcy Lublina, werbujący kobiety do niewolniczej pracy w Niemczech, w zamian za wykonane zlecenie otrzymywali od właścicieli domów publicznych stałe świadczenia pieniężne.

Zatrzymani doprowadzeni zostali do Prokuratury Okręgowej w Lublinie, gdzie przedstawiono im zarzuty handlu ludźmi, sutenerstwa i stręczycielstwa.

Wczoraj cała czwórka została doprowadzenia do sądu. Na wniosek prokuratury wobec dwóch mężczyzn zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu na okres 3 miesięcy, obec kolejnego zatrzymanego oraz kobiety – dozór Policji.

Podejrzanym grozi kara nawet do 15 lat pozbawienia wolności. Sprawa jest rozwojowa, niewykluczone są dalsze zatrzymania.

(KWP w Lublinie / mg)

Zobacz film
 

Powrót na górę strony