Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozpracowana grupa paliwowa

Data publikacji 01.12.2010

Dolnośląscy policjanci rozpracowali grupę przestępczą, która ma na swoim koncie przestępstwa paliwowe na ogromną skalę. Do chwili obecnej zatrzymali w tej sprawie 17 osób. Grupa wprowadziła do obrotu co najmniej 5,5 miliona litrów oleju opałowego o wartości ponad 7,5 miliona złotych. Straty Skarbu Państwa oszacowano na ponad 5 milionów złotych.

Policjanci zatrzymali kolejną osobę podejrzaną o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która ma na swoim koncie przestępstwa paliwowe na ogromną skalę. Zatrzymany to 46–letni mieszkaniec Legnicy. Jest on już 17 osobą zatrzymaną w związku ze śledztwem prowadzonym w tej sprawie przez policjantów Wydziału Dochodzeniowo–Śledczego komendy wojewódzkiej we Wrocławiu. Wszyscy zatrzymani to mieszkańcy powiatu legnickiego i lubińskiego.

Grupa prowadziła nielegalny proceder w latach 2003 – 2006. Jednymi z ostatnio zatrzymanych w tej sprawie byli założyciel grupy i główny organizator przestępczej działalności, 52–letni mieszkaniec Legnicy oraz właśnie jego 46–letni wspólnik. Pozostałe osoby to tzw. „słupy”. Sprawcy kupowali olej opałowy w dużych ilościach na cele grzewcze dla odbiorców indywidualnych. Podawali fałszywe dane kupujących, fałszując także podpisy na fakturach zakupu. W rzeczywistości sprzedawali oni olej opałowy w punktach sprzedaży założonych na „słupy”, po jego wcześniejszym odbarwieniu na tzw. „swoich” stacjach paliw, jako olej napędowy. Sprzedaż prowadzili na Dolnym Śląsku i w innych regionach kraju. Policjanci zajmujący się tą sprawą szacują, że grupa w ten sposób wprowadziła do obrotu co najmniej 5,5 miliona litrów oleju opałowego o wartości ponad 7,5 miliona złotych. Uszczuplenie podatku akcyzowego, w wyniku tego przestępczego procederu, na szkodę Skarbu Państwa szacuje się na kwotę ponad 5 milionów złotych.

Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, za co grozi do 5 lat pozbawienia wolności, a 52–letni legniczanin założenia i kierowania grupą, za co grozi nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Rozpracowanie tej zorganizowanej grupy przestępczej jest efektem śledztwa prowadzonego przez policjantów z komendy wojewódzkiej we Wrocławiu pod nadzorem prokuratury okręgowej w Legnicy. W związku z innymi wątkami tego śledztwa, oskarżonych już wcześniej zostało 21 innych osób.


(KWP we Wrocławiu/js)
 

Powrót na górę strony