Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

"Toast" Mayera odnaleziony

Data publikacji 06.12.2010

Policjanci zabezpieczyli obraz Friedricha Carla Mayera „Toast”. Dzieło skradziono w 1993 r. ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Koszalinie. Po kilkunastu latach wystawiono je na aukcji w Warszawie.

17 lat trwały poszukiwania obrazu Friedricha Carla Mayera. Sprawdzano wiele wątków kradzieży z koszalińskiego muzeum. Mimo dużego zaangażowania policjantów kryminalnych, weryfikacja kolejnych wersji śledczych nie przynosiła rezultatu. Dzieło figurowało w „Krajowym wykazie zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem”.

Obraz w ostatnich dniach wystawiono na aukcję - cenę wywoławczą ustalono na 3 tysiące złotych. Ten fakt natychmiast wychwycili policjanci z KGP. Informacja została przekazana funkcjonariuszom Wydziału Kryminalnego KSP. Ci zabezpieczyli dzieło w jednym z warszawskich domów aukcyjnych. Wkrótce trafi ono z powrotem do muzeum. Ustalane są jego losy od chwili kradzieży do momentu odzyskania.

Odzyskanie obrazu to efekt wspólpracy powołanego w KGP zespołu zwalczającego przestepczość przeciwko dziedzictwu narodowemu z Ośrodkiem Ochrony Zbiorów Publicznych.

„Toast” powstał w pierwszej połowie XIX wieku. Jest wykonany techniką olejną na desce. Obraz przedstawia trzech mężczyzn siedzących przy stole nad kielichami z winem.

(Biuro Kryminalne KGP/ms)

Powrót na górę strony