Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci poznają tajniki cyberprzestępczości

Data publikacji 14.03.2007

Znają zagadnienia przestępczości komputerowej i metody jej zwalczania. Wiedzą jak rozpoznawać legalne oprogramowanie i zabezpieczać ślady przestępstwa znajdujące się w komputerach. Kolejna grupa słuchaczy kursu podstawowego w Słupskiej Szkole Policji zakończyła szkolenie poświęcone tej problematyce.

Specjalistyczne zajęcia to jeden z fakultetów Zakładu Krymilalistyki, na który mogą uczęszczać młodzi policjanci kształcący się w słupskiej Szkole. Oprócz wykładowców zajęcia ze słuchaczami prowadzili także specjaliści z firmy, która zajmuje się audytem i legalnością oprogramowania.

- W takcie prowadzonych czynności na miejscu zdarzenia warto zwrócić także uwagę czy znajduje się tam komputer. Jeśli tak, warto odpowiednio zabezpieczyć nośniki danych, które często mogą pomóc w późniejszym śledztwie – mówi Marcin Krakowiak jeden z zaproszonych wykładowców. Swoimi doświadczeniami w walce z nieuczciwymi internautami podzielili się także pracownicy portalu aukcyjnego Allegro.pl. Przedstawiciele kolejnej firmy zaprezentowali sposoby postępowania z komputerami, które mogły być wykorzystywane przy popełnianiu przestępstw.

- Na potrzeby policji wykonaliśmy już około 1.400 ekspertyz. Są to także składy pozostawione w Internecie. W niektórych przypadkach wyrządzone szkody sięgają kilkuset milionów złotych – mówi Tomasz Zaborowski z firmy zabezpieczającej i odzyskującej dane. - Przestępcy wykradają na przykład za pośrednictwem sieci bardzo cenne informacje typu „know how”, zawsze jednak zostawiają ślady – dodaje informatyk.

Aby ścigać oszustów szybko i skuteczne, młodzi policjanci już na poziomie przyjęcia zgłoszenia powinni uzyskać od osoby pokrzywdzonej niezbędne informacje. O tym jak to zrobić mówiono podczas zakończonego szkolenia.

Udział w zajęciach brało 45 słuchaczy. Na koniec, po zdaniu testu, policjanci otrzymali certyfikat potwierdzający ich kompetencje.
Powrót na górę strony