Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymani sprawcy kradzieży tablicy pamiątkowej

Data publikacji 21.12.2010

Policjanci z Słubic zatrzymali dwóch sprawców kradzieży tablicy pamiątkowej z Cmentarza Oficerów Radzieckich w Cybince. Za przestępstwo, którego się dopuścili - ograbienia miejsca spoczynku oficerów radzieckich, grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Przypomnijmy: w piątek, 17 grudnia br., otrzymaliśmy informację, że z Cmentarza Oficerów Radzieckich w Cybince skradziono mosiężną płytę pamiątkową z napisem w języku rosyjskim. Tablica o wadze około 400 kilogramów i wymiarach 1,5 m x 2 m. wykonana jest z mosiądzu i była zamocowana na jednym z pomników. Jej brak stwierdził pracownik Zakładu Usług Komunalnych w Cybince, który przyjechał odśnieżyć teren Cmentarza. Wartość tablicy to ponad 4 tysiące złotych.

Praca policjantów Wydziału Kryminalnego KPP Słubice doprowadziła do ustalenia sprawców kradzieży oraz miejsca ukrycia tablicy pamiątkowej. Policjanci posiadali informację, że jednym ze sprawców może być 31-letni mieszkaniec okolicznej wioski. W trakcie przeszukania jego miejsca zamieszkania funkcjonariusze znaleźli przedmioty pochodzące z innego przestępstwa, za co postawiono mu zarzuty kradzieży z włamaniem w warunkach recydywy. Mężczyzna był wcześniej notowany za przestępstwa kradzieży i kradzieże z włamaniem.

W trakcie przesłuchania 31-latek przyznał się do kradzieży płyty z Cmentarza Oficerów Radzieckich w Cybince i wskazał miejsce jej ukrycia. Ponadto mężczyzna wyjaśnił, że kradzież miała miejsce na początku grudnia br. W toku realizacji dalszych czynności policjanci ustalili drugiego ze sprawców. 27-letni mieszkaniec Cybinki także został zatrzymany.

Tablicę mężczyźni ukryli w śniegu, kilkaset metrów od cmentarza. Miała być przeznaczona na złom.

Jutro policjanci skierują wniosek do Prokuratora Rejonowego w Słubicach o wystąpienie do sądu o zastosowanie wobec zatrzymanych tymczasowego aresztowania.

Sprawa jest rozwojowa.

(KWP w Gorzowie Wlkp./js)
 

Powrót na górę strony