Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci ustalili, kto okradł kolekcjonera

Data publikacji 22.12.2010

Po analizie prowadzonych postępowań ustalono, że zatrzymany w ubiegłym miesiącu włamywacz popełnił kilkanaście innych przestępstw. Wśród nich znalazło się włamanie do domu kolekcjonera i kradzież dużej ilości numizmatów. Policjanci i prokurator ustalają teraz, co stało się ze skradzioną kolekcją.

Pod koniec listopada zatrzymano na gorącym uczynku włamania do sklepu w Krośnie dwóch mężczyzn. W trakcie dalszych czynności okazało się, że starszy z nich, 50-letni mieszkaniec powiatu brzozowskiego, jest doskonale znany krośnieńskim policjantom. Cztery lata temu funkcjonariusze ustalili, że jest on sprawcą ponad 20 włamań. Po zatrzymaniu, mężczyzna trafił do aresztu, a później do zakładu karnego. Na wolność wyszedł pod koniec września br.

Podczas dwóch miesięcy, które upłynęły do momentu kolejnego zatrzymania, 50-latek włamał się lub usiłował włamać do 18 obiektów na terenie powiatu krośnieńskiego i sanockiego. Były to głównie sklepy i hurtownie, z których kradł przede wszystkim alkohol, papierosy i artykuły spożywcze. Mężczyzna działał najczęściej sam, a wyrządzone przez niego szkody sięgają w tych przypadkach 25 tys. złotych.

Podejrzany przyznał się również do włamania do domu mieszkańca powiatu krośnieńskiego i kradzieży dużej kolekcji numizmatów o znacznej wartości. Mężczyzna wskazał, gdzie wyrzucił niektóre przedmioty, które pokrzywdzony rozpoznał jako swoją własność. W ramach prowadzonego w tej sprawie śledztwa, policjanci i prokurator wyjaśniają, czy 50-latek miał wspólników i co się stało ze skradzioną kolekcją.

Zgodnie z decyzją sądu, zatrzymany mężczyzna nadal przebywa w areszcie tymczasowym. Za popełnione w ostatnich miesiącach przestępstwa odpowie w warunkach recydywy. Dlatego tym razem grozi mu kara pozbawienia wolności do 15 lat.

Każdy, kto chce by jego dzieła sztuki były bezpieczniejsze powinien skorzystać z programu "Bezpieczne Zbiory – Bezpieczne Kolekcje”. Wypełnienie specjalnego formularza pozwoli na udokumentowanie posiadanych zabytków i dzieł sztuki. W razie nieszczęścia pomoże to odzyskać swoją własność. Więcej o programie można przeczytać na stronie Komendy Głównej Policji.

(KWP w Rzeszowie / mg)

Powrót na górę strony