Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

129 zarzutów dla szefa grupy włamywaczy

Data publikacji 04.01.2011

Policjanci z KWP w Szczecinie zakończyli śledztwo w sprawie szeregu kradzieży z włamaniem do obiektów handlowych, gastronomicznych i mieszkań na terenie kilku województw, w wyniku których ponad 130 pokrzywdzonych utraciło mienie o łącznej wartości prawie 628 tysięcy złotych. Zarzuty usłyszało 19 osób, w tym szef grupy – Marcin B., któremu przedstawiono aż 129 zarzutów. Prokuratura Rejonowa w Gryficach skierowała już do sądu akt oskarżenia w tej sprawie.

W śledztwo w sprawie kradzieży z włamaniem do obiektów handlowych, gastronomicznych i mieszkań, popełnianych na terenie całego województwa zachodniopomorskiego, a także w Wielkopolsce oraz w województwie lubuskim w okresie od 2007 r. do kwietnia 2009 r., zaangażowani byli policjanci z Gryfic, oraz z Wydziału Kryminalnego i Dochodzeniowo Śledczego Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

Punktem wyjścia dla prowadzących śledztwo było zatrzymanie w kwietniu 2009 r. na terenie powiatu gryfickiego dwóch mężczyzn, w tym jak się później okazało, szefa grupy. Podejrzani wpadli na gorącym uczynku kradzieży, kiedy wrócili po wyniesione i przygotowane do wywiezienia po włamaniu do sklepu papierosy. Wówczas obaj zatrzymani zostali tymczasowo aresztowani. Sprawa zaczęła zataczać coraz szersze kręgi.

Okazało się, że główny podejrzany – 30-letni Marcin B., mieszkaniec Stargardu Szczecińskiego, któremu przedstawiono łącznie 129 zarzutów, współdziałał z kilkunastoma innymi podejrzanymi. W sumie, oprócz niego w toku postępowania zarzuty usłyszało osiemnaście osób.

Jak ustalili policjanci, w zainteresowaniu grupy były różne obiekty handlowe (np. sklepy, stacje paliw), gastronomiczne oraz mieszkania. Włamywacze dostawali się do środka poprzez podważenie drzwi łomem, albo po wybiciu szyby w oknie. Najczęściej kradli to co łatwo dawało się spieniężyć, czyli papierosy, sprzęt rtv oraz gotówkę - z kantoru w Krajniku Dolnym łupem sprawców padło 66 tys. złotych, innym razem były to papierosy o łącznej wartości ponad 40 tys. zł.

Ponadto grupa ma na koncie kradzieże trzech samochodów: opla calibry, forda mondeo oraz opla astry. Wszystkie te pojazdy zostały odzyskane przez policjantów. Chcąc zalegalizować skradzioną astrę przestępcy zdążyli przerobić już pole numerowe w nadwoziu auta.

Policjanci prowadząc śledztwo odzyskali mienie o wartości ponad 100 z 627 tysięcy złotych, które wcześniej zrabowali sprawcy.

(KWP w Szczecinie / mw)
 

Powrót na górę strony