Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nielegalnie handlował zabytkami

Data publikacji 05.01.2011

Policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP w Szczecinie odzyskali amunicję i plomby pochodzące sprzed 300 lat, które oferował do sprzedaży na jednym z portali internetowych 40-letni mężczyzna. Decyzja o przedstawieniu zarzutów mieszkańcowi Międzywodzia zapadnie po wyjaśnieniu wszystkich okoliczności sprawy.

Na jednym z portali internetowych 40-letni mężczyzna oferował do sprzedaży wydobyte podczas nielegalnych poszukiwań plomby towarowe z XVII-XIX w., będące zabytkami archeologicznymi stanowiącymi własność Skarbu Państwa. Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie weszli do mieszkania mężczyny wraz z archeologiem z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie.

Podczas przeszukania znaleziono przedmioty mogące być zabytkami, w tym rzadką XVIII-wieczną amunicję muszkietową wydobytą podczas poszukiwań z wykrywaczem metalu w okolicy Międzywodzia.

Po oględzinach w muzeum w Kamieniu Pomorskim stwierdzono, że wśród zabezpieczonych przedmiotów znajduje się kilkadziesiąt plomb towarowych wybijanych w okresie od XVII do XIX w., którymi znakowano towary na pomorskich szlakach handlowych.

40-latek został przesłuchany. Po wyjaśnieniu wszystkich okolicznosci sprawy zapadnie decyzja odnośnie zarzutów i konsekwecji prawnych.

(KWP w Szczecinie / mw)
 


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 2.82 MB)

Powrót na górę strony