Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Finał sprawy heroinowej

Data publikacji 07.01.2011

Zabezpieczone mienie za blisko 9 milionów złotych, 80 osób zatrzymanych oraz kolejne wyroki w sprawie "szlaku bałkańskiego". W grudniu 2010 roku najwyższy wymiar kary dostał szef grupy przemytników, zatrzymany przez policjantów CBŚ. Za przemyt blisko 8 ton heroiny został skazany na 15 lat więzienia. Funkcjonariusze CBŚ zapowiadają, że to nie koniec zatrzymań w tej sprawie.

Grupa przestępcza, zajmująca się przemytem narkotyków, działała od 1998 roku. Jednak dopiero w 2002 roku, na przejściu granicznym w Świecku podczas zwykłej kontroli celnej, strażnicy znaleźli w transporcie z segregatorami, które miały trafić do Wielkiej Brytanii, ponad 200 kilogramów ukrytej heroiny. Zatrzymano kierowcę przewożącego ładunek. Mężczyznę skazano w 2003 roku przez Sąd Okręgowy w Gorzowie Wlkp.

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Komendy Głównej Policji od samego początku zajmowali się sprawą i bezustannie prowadzili czynności procesowe. Początkowo podjęte działania nie przynosiły oczekiwanych efektów. W 2005 roku nastąpił przełom w sprawie. Policjanci z CBŚ zatrzymali  22 osoby podejrzane o przemyt narkotyków ze wschodu do Europy. W 2008 roku Sąd Okręgowy w Gorzowie Wlkp. skazał wszystkich na karę więzienia - od roku do 6 lat pozbawienia wolności.

Jednak, główni podejrzani w sprawie "szlaku bałkańskiego", zajmujący się kierowaniem grupą przemytniczą, wciąż byli nieuchwytni. Od 2006 do 2008 roku następowały kluczowe zatrzymania. Policjanci, na przełomie tych 2 lat, zatrzymali 38 kolejnych osób, w tym szefa grupy i jego pomocnika. W zatrzymaniach wzięło udział kilkuset policjantów z całej Polski - Wrocławia, Olsztyna, Suwałk, Białegostoku i Lublina, a nawet policjanci z SPAT-u.

Szef grupy to Jan P., 40-letni mieszkaniec Warszawy, który w grudniu 2010 roku usłyszał najwyższy z możliwych wyroków - za kierowanie grupą przestępczą 15 lat pozbawienia wolności. Zarzuty dotyczyły przemycenia blisko 8 ton heroiny, o czarnorynkowej wartości 600 milionów złotych. Jego pomocnik, 38 -letni Zbigniew L. z Grudziądza, dostał 12 lat kary pozbawienia wolności. Reszta, 36 mężczyzn, głównie bezrobotnych z całego kraju, w wieku od 22 do 56 lat, usłyszała wyroki od 6 lat więzienia wzwyż.

Szef i jego pomocnik posiadali międzynarodowe kontakty z organizatorami przewozów narkotyków - głównie heroiny, kokainy, amfetaminy, pochodnych amfetaminy i marihuany. Głównymi organizatorami przewozów byli jednak Turcy.

"Szlak bałkański" prowadził z Afganistanu przez Turcję, Bułgarię, Rumunię, Ukrainę przez Polskę do Niemiec i dalej na zachód Europy, do Hiszpanii i Holandii, oraz do Wielkiej Brytanii. Za organizowanie przewozów przez nasz kraj odpowiadał Jan P. i Zbigniew L. To oni byli odpowiedzialni za wyszukiwanie osób, które godziły się na przewóz narkotyków przez granicę, transport i zapłatę za pracę. Za przewóz jednego kilograma heroiny można było otrzymać 1000 marek, później 1000 euro. Każdy z kierowców wiedział, że przewozi narkotyki, które były poukrywane w przewożonych na eksport akumulatorach, meblach, czy kosmetykach.

Policjanci zabezpieczyli mienie o wartości 8 mln 800 tys. zł. Są to luksusowe samochody, pieniądze, budynki gospodarcze i mieszkalne, m.in. mieszkanie w wieży ciśnień warte milion złotych oraz ziemię i broń.

Do tej pory policjanci CBŚ zatrzymali 80 osób, 60 z nich jest już skazanych, 15 nadal poszukiwanych jest listami gończymi. Kolejny wątek w sprawie, prowadzony przez policjantów, dotyczy następnych kilku osób. Funkcjonariusze podkreślają, że to nie koniec zatrzymań.

(KWP w Gorzowie Wlkp. / ms)

Powrót na górę strony