Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zakupy nowoczesnego sprzętu na Mazowszu

Data publikacji 14.01.2011

Na nowoczesne wyposażenie, zakup sprzętu i techniki policyjnej w 2010 r. garnizon mazowiecki wydał prawie 2,5 mln złotych. Lista zakupów jest imponująca, to ponad 5100 pozycji w kilkunastu kategoriach. Najważniejsze są jednak dwa urządzenia Quick Map 3D do przestrzennego obrazowania miejsca zdarzenia.

Z tych środków zakupiono m.in. 16 nowych alkomatów działających na zasadzie podczerwieni, 8 nowych wideoradarów, urządzenia do badania kierowców na zawartość narkotyków, 3 laserowe mierniki prędkości. Nowym nabytkiem jest też kamera termowizyjna, która będzie bardzo przydatna przy poszukiwaniu osób zaginionych.

Bardzo cennym nabytkiem są dwa zestawy do wizualizacji zdarzeń w technologii 3D. Zestaw kosztuje 80 tys. złotych. W skład specjalistycznego wyposażenia urządzenia, nazywanego „Quick Map 3 D”, wchodzą m.in.: dalmierz laserowy do pomiarów odległości na miejscu wypadków drogowych, laptop z oprogramowaniem, palmtop i drukarka laserowa. Instrumenty pomiarowe umożliwiają automatyczne wprowadzanie danych do programu. System tworzy mapy trójwymiarowe z miejsca zdarzenia. Przekazany sprzęt w znacznym stopniu usprawni pracę policjantów pracujących na miejscach zdarzeń drogowych i kryminalnych, czyniąc ją szybszą i bezpieczniejszą. Wygenerowany materiał dowodowy będzie bardzo precyzyjny i wykorzystywany na potrzeby postępowania sądowego. Najprościej mówiąc: szkicownik i ołówek został zastąpiony przez specjalistyczny sprzęt komputerowy.

Ponad półtora miliona złotych przeznaczono na zakupy sprzętu komputerowego. Zakupiono notebooki (100 szt.), programy (277 szt.), drukarki (21 szt.), zestawy PC (127 szt.) i inne peryferyjne urządzenia. Wszystko, by przyspieszyć, ułatwić i usprawnić pracę funkcjonariuszy. – Kończą się czasy, gdy policjanci przychodzili do pracy z własnym, prywatnym sprzętem. Poprawiamy warunki pracy i służby funkcjonariuszy. Lepiej funkcjonujemy, za mniejsze środki. Nie odbije się to negatywnie na bezpieczeństwie – zapewnia zastępca komendanta KWP w Radomiu Tomasz Kowalczyk.

W 2010 roku garnizon mazowiecki pozyskał łącznie 90 nowych pojazdów. Wśród nich jest 17 pojazdów specjalnych, 13 oznakowanych furgonów, 4 osobowo-terenowe i 20 nieoznakowanych aut. Wczoraj część z ostatnio zakupionych samochodów przekazali mazowieckim funkcjonariuszom I Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Kazimierz Szwajcowski oraz Mazowiecki Komendant Wojewódzki Policji nadinsp. Ryszard Szkotnicki.

Niebawem do radomskiej drogówki trafią kolejne nowe radiowozy, m.in. alfy romeo 159. Są szybkie i świetnie wyposażone. Policjanci w takim radiowozie mogą mierzyć i rejestrować prędkość auta, jadąc z naprzeciwka. W komendzie jest też już16 nowych motocykli ciężkich marki honda.

Jednocześnie komenda wydała w ub. roku o prawie 10 proc. mniej pieniędzy niż w 2009 r., co daje ponad 5,6 mln zł oszczędności. - Ograniczyliśmy choćby wydatki na prąd, wywóz nieczystości, telefony. Drogą internetową załatwiamy więcej spraw. Racjonalizujemy koszty przewozów, Oszczędności pozwalają lepiej doposażyć policjantów – twierdzi mł. insp. Tomasz Kowalczyk, zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji ds. Logistyki.

(KWP w Radomiu /mg)

Powrót na górę strony