Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Likwidacja leśnej bimbrowni

Data publikacji 20.03.2007

Dzisiaj przed południem w lesie na Uroczysku Turowo koło Gródka białostoccy policjanci zatrzymali 52-letniego mieszkańca pobliskiej wsi. Mężczyzna został przyłapany na gorącym uczynku. W wybudowanej przez siebie leśnej gorzelni nielegalnie produkował alkohol.

Na miejscu policjanci odnaleźli między innymi dwie metalowe skrzynie na zacier. W jednej z nich było około 1200 litrów zacieru. Druga była już pusta, jednak ślady świadczyły, że wcześniej było w niej około 1600 litrów półproduktu. Bimbrownik zdążył już wyprodukować 80 litrów tzw. "ducha puszczy". Aparatura do nielegalnej produkcji alkoholu została zniszczona, a próbki znalezionych substancji przekazano do dalszych badań.

W tym roku na Podlasiu jest to pierwszy przypadek zlikwidowania tak dużej leśnej bimbrowni. Za nielegalny wyrób alkoholu zatrzymany odpowie przed sądem. Grozi mu kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

Specyfiką nielegalnej produkcji alkoholu w północno-wschodniej Polsce są leśne bimbrownie. Ostępy leśne Puszczy Knyszyńskiej w okolicach Czarnej Białostockiej i Gródka to dwa największe tzw. zagłębia bimbrownicze. W podlaskiem tradycje uprawiania tego procederu sięgają nawet czasów carskich. Czasami uczestniczą w nim całe leśne osady bądź rodziny.

Hermetyczność środowiska producentów, a także fakt, że produkcja odbywa się z dala od ludzkich siedzib w obszarach niedostępnych, powoduje, że wykrywanie tego typu przestępstw jest trudne. 
Powrót na górę strony