Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wyłudzali pieniądze ze Skarbu Państwa

Data publikacji 19.01.2011

Policjanci ze Szczecina zakończyli czynności w sprawie prowadzonej przez Prokuraturę Okręgową w Szczecinie przeciwko mężczyźnie, który sporządzał i sprzedawał fałszywe faktury. Dzięki niemu właściciele przedsiębiorstw wyłudzali podatek VAT. W wyniku tej działalności Skarb Państwa stracił około 10 milionów złotych.

O nieprawidłowościach przy wystawianiu faktur szczecińscy śledczy powiadomieni zostali przez Główny Inspektorat Informacji Finansowej. Z uzyskanych danych wynikało, że 34-letni mieszkaniec Szczecina, który miał formalnie zarejestrowane przedsiębiorstwo produkcyjno-usługowe, faktycznie nie prowadził żadnej działalności. Mimo to wystawiał faktury opiewające na kilkaset tysięcy złotych dla jednej z szczecińskich firm. Ta z kolei przefakturowywała rachunki na trzy inne firmy. Na tej podstawie, dzięki fikcyjnemu obrotowi, przedsiębiorcy redukowali koszty prowadzenia działalności i zwracali się do urzędu skarbowego o zwrot podatku VAT. Sprawa była trudna do wykrycia ponieważ podmiot, na który faktury pierwotnie były wystawiane, odprowadzał wysokie podatki, co mogło uśpić czujność urzędników.

Mężczyzna, który fałszował faktury zajmował się tym procederem do 2006 do 2008 roku. W tym czasie było to jego stałe źródło dochodu. Zyski jakie czerpał z tego tytułu pozwoliły mu np. na nabycie w tym czasie nowego mieszkania. Wprowadzając do obiegu fałszywe dokumenty, mężczyzna oszukał Skarb Państwa na 2,5 miliona zł. Usłyszał już zarzut. Grozi mu kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Podejrzany musi również zwrócić pieniądze wyłudzone w wyniku swojej działalności.

Sprawa ma kilka wątków, m.in. toczą się postępowania wobec przedstawicieli przedsiębiorstw, którzy prowadząc fikcyjny obrót, doprowadzili do wyłudzenia ponad 7 milionów złotych.

(KWP w Szczecinie/js)
 

Powrót na górę strony