Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Doprowadził do wyłudzenia 1,2 miliona zł z podatku

Data publikacji 19.01.2011

Działając w grupie zajmującej się wyłudzeniami kredytów, wyłudził zwrot podatku VAT na kwotę ok. 1,2 miliona zł. Wrocławscy policjanci zatrzymali 34-latka podejrzanego o poświadczenie nieprawdy w kilkunastu dokumentach, w tym na fakturach VAT. W tej sprawie zatrzymano już 33 osoby, a 12 z nich trafiło do aresztu. Funkcjonariusze nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Funkcjonariusze Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu rozpracowując grupę przestępczą zajmująca się wyłudzeniami kredytów wpadli na ślad wyłudzeń nienależnego zwrotu podatku VAT. Policjanci po przeanalizowaniu wielu materiałów zatrzymali 34-letniego mieszkańca Wrocławia podejrzanego o poświadczenie nieprawdy w kilkunastu dokumentach, w tym na fakturach VAT na łączną kwotę ponad 2 milionów złotych. W konsekwencji doprowadziło to do wyłudzenia nienależnego zwrotu podatku VAT na kwotę ok. 1,2 miliona złotych przez firmę z okolic Wrocławia.

Na trop grupy zajmującej się wyłudzeniami kredytów policjanci wpadli już w 2009 roku. Wtedy też ustalili, że osoby zainteresowane kredytem zgłaszały się do pośrednika, przedstawiając mu sfałszowane dokumenty niezbędne do otrzymania pożyczki. Wnioski kredytowe na kolejnym etapie w bardzo szybkim tempie były rozpatrywane. Były to głównie kredyty hipoteczne pod zakup nieruchomości: mieszkań lub domów i wynosiły od 100 tysięcy zł. wzwyż. Po pozytywnym załatwieniu sprawy, po przyznaniu kredytu swoją „dolę” otrzymywał pośrednik. Kwoty te były uzależnione od wysokości przyznanego kredytu. O dużej skali tego przestępczego procederu może świadczyć fakt, że jeden z członków grupy, za pośrednictwo otrzymał ponad 1 milion złotych prowizji.

Funkcjonariusze podczas kilku realizacji zatrzymali 33 osoby, w tym 3 pracownice banku. 12 osób zostało tymczasowo aresztowanych na okres 3 miesięcy, 6 osób otrzymało policyjne dozory, zastosowano 31 poręczeń majątkowych na kwotę ok. 1 miliona złotych oraz 26 zakazów opuszczania kraju.

Do tej pory policjanci udowodnili zatrzymanym oszustwo przy blisko 30 kredytach, na kwotę nie mniejszą niż 30 milionów złotych.

Funkcjonariusze nie wykluczają kolejnych zatrzymań w tej sprawie. Zatrzymanym za przestępstwa, których się dopuścili, grożą kary od 8 do 10 lat pozbawienia wolności.

(KWP we Wroxławiu / mw)
 

Powrót na górę strony