Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zapominają, że pasy ratują życie

Data publikacji 21.03.2007

Przez cały dzień podlascy policjanci sprawdzali, czy kierowcy i pasażerowie jeżdżą w pasach. Okazało się, że co czwarty naraża na niebezpieczeństwo siebie i podróżujące z nim osoby.

Wczoraj w godzinach od 6:00 do 22:00 na drogach całego województwa podlaskiego policjanci prowadzili działania kontrolne pod kryptonimem "pasy". Dotychczasowe policyjne doświadczenia wskazują, że jedną z najważniejszych przyczyn dużej śmiertelności wypadków drogowych jest lekceważenie przez kierowców i pasażerów obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa. Dlatego wczorajsza akcja miała przede wszystkim na celu uświadomienie kierowcom ryzyko, jakie w ten sposób ponoszą, ale również niebezpieczeństwa na jakie narażeni są w takiej sytuacji pasażerowie pojazdu.
 
W sumie przez cały dzień skontrolowano ponad 640 samochodów. Niestety okazało się, że w zasadzie co czwarty kierowca nie zapina pasów bezpieczeństwa. Takie naruszenie obowiązujących przepisów ruchu drogowego policjanci stwierdzili w ponad 160 przypadkach. W tej grupie znaleźli się zarówno kierowcy aut osobowych jak i ciężarówek.
Funkcjonariusze odnotowali również 6 przypadków przewożenia dzieci bez wymaganych zabezpieczeń.
 
Za niedopełnienie obowiązku jazdy w pasach bezpieczeństwa policjant może ukarać sprawcę mandatem karnym w wysokości 100 zł. i 1 punktem karnym.
 
W trakcie akcji policjanci stwierdzili także inne przekroczenia prawa. Rano w Żółtkach na drodze krajowej nr 8 policjanci zatrzymali do kontroli renault. Badanie alkomatem wykazało, że jego kierowca w wydychanym powietrzu miał ponad 0,6 promila alkoholu. 21-letni mieszkaniec Siekierek koło Tykocina został zatrzymany i w trybie przyspieszonym odpowie przed sądem za jazdę w stanie nietrzeźwości. Z kolei w Straży na drodze krajowej nr 19 zatrzymano 27-letniego kierowcę mazdy, który przewoził 720 paczek papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy.
Powrót na górę strony