Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszukiwali "na szpital"

Data publikacji 20.01.2011

Nyscy kryminalni zatrzymali trzy osoby podejrzane o oszustwa dokonywane metodą "na szpital". Zatrzymani to kobieta w wieku 38 lat oraz dwóch mężczyzn w wieku 27 i 45 lat - wszyscy są obywatelami Słowacji. Podejrzanym grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Nyscy kryminalni zatrzymali trzy osoby, obywateli Słowacji, kobietę wieku 38 oraz dwóch mężczyzn w wieku 27 i 45 lat. Osoby te zostały zatrzymane w Nysie, krótko po tym, jak usiłowały oszukać dwóch mieszkańców Nysy, w wieku 74 i 81 lat. Podejrzani prosili pokrzywdzonych o wskazanie drogi do szpitala, następnie informowali ich o tym, że potrzebują pieniędzy na pilną operację. Prosili o wyminę waluty obcej na złotówki, tłumacząc, że nie dysponują polskich pieniędzy.

Zajmujący się tą sprawą policjanci zgromadzili materiał dowodowy, który pozwolił przedstawić zatrzymanym zarzuty dotyczące dwóch innych przestępstw. Jedno z nich miało miejsce w maju 2010 r. w Nysie, kiedy to mieszkanka Nysy straciła 6 tys. złotych - okazało się bowiem, że w przekazanej wcześniej saszetce zamiast obcej waluty znajdowały się bezwartościowe rzeczy. W drugim przypadku, podczas podejmowania przez pokrzywdzonego pieniędzy w jednym z banków w Nysie, zatrzymani wykorzystali nieuwagę kasjerki placówki, zabierając 25 tys. złotych.

Prokurator skierował do Sądu Rejonowego w Nysie wniosek o zastosowanie wobec zatrzymanych środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Sąd zastosował wobec podejrzanych tymczasowy areszt, tzw. warunkowy, nakładając na podejrzanych obowiązek uiszczenia poręczenia majątkowego w kwocie 20 tys. od osoby.

Podejrzani przyznali się do zarzucanych im czynów. Policjanci zajmujący się tą sprawą ustalają, czy osoby te miały związek z innymi oszustwami na terenie kraju.

(KWP w Opolu / mg)

Powrót na górę strony