Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Areszt za usiłowanie zabójstwa

Data publikacji 23.01.2011

Policjanci zatrzymali 24-letniego mężczyznę, który 14 stycznia zaatakował pasażera nocnego autobusu. Podejrzany usłyszał już prokuratorski zarzut usiłowania zabójstwa i w sobotę decyzją sądu został tymczasowo aresztowany. Do zatrzymania 24-latka przyczynił się obywatel, który po publikacjach portretu pamięciowego sprawcy rozpoznał go jadąc tramwajem. Za popełnione przestępstwo mężczyźnie grozi surowa kara.

14 stycznia dyżurny policji został powiadomiony o napaści na pasażera nocnego autobusu w Łodzi. Tuż przed 22.00 jeden z pasażerów nagle rzucił się na 54-letniego mieszkańca Łodzi i tłuczkiem z ostrym zakończeniem uderzył go w głowę. Gdy zadawał drugi cios pokrzywdzony zasłonił się ręką, w wyniku czego doznał urazu dłoni, który doprowadził do częściowej amputacji jednego palca. Następnie napastnik przeniósł swoją agresję na 44-letniego kierowcę autobusu, szarpiąc się z nim i próbując chwytać za kierownicę. Kierowca zatrzymał pojazd, by wezwać pomoc – wówczas „człowiek z tłuczkiem” wysiadł i oddalił się.

Przybyli na miejsce policjanci wykonali oględziny i zabezpieczyli ślady kryminalistyczne. Zaatakowany 54-letni łodzianin został przewieziony do szpitala, kierowcy także udzielono pomocy medycznej, lecz nie wymagał hospitalizacji.

Następnego dnia 54-latek został przesłuchany i złożył zawiadomienie o przestępstwie. Po zapoznaniu się z materiałami Prokuratura Rejonowa Łódź – Górna zakwalifikowała ten czyn jako usiłowanie zabójstwa i wszczęła śledztwo w tej sprawie. Na podstawie relacji kierowcy i pasażera w Laboratorium Kryminalistycznym Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi sporządzono portret pamięciowy sprawcy, który zamieszczono na stronie internetowej łódzkiej policji i rozesłano do mediów z prośbą o publikację.

Równocześnie policjanci z VIII Komisariatu Policji pracowali nad typowaniem sprawcy. Jako prawdopodobnego napastnika wskazano 24-letniego mieszkańca łódzkiej Dąbrowy - Adriana O. Niestety mężczyzna nie przebywał w miejscu zamieszkania. Trwały poszukiwania. Przełom nastąpił w czwartek – 20 stycznia. Tego dnia w godzinach dopołudniowych z numerem alarmowym policji skontaktował się pasażer tramwaju numer 14, twierdząc, że w jednym z podróżnych rozpoznaje mężczyznę z portretu pamięciowego.

Dyżurny policji natychmiast skierował we wskazany rejon patrol. Mundurowi z komisariatu VI wyprowadzili z tramwaju mężczyznę, który rzeczywiście był bardzo podobny do tego z portretu. Po wylegitymowaniu okazało się, że jest to 24-latek wcześniej typowany i poszukiwany przez VIII komisariat.

Podejrzewany został umieszczony w policyjnym areszcie. Przez cały następny dzień śledczy prowadzili czynności operacyjne i procesowe z udziałem zatrzymanego. Zgromadzony materiał potwierdził jego sprawstwo i dał podstawę do przedstawienia mężczyźnie zarzutu usiłowania zabójstwa 54-latka.

Prokurator Prokuratury Rejonowej Łódź - Górna wystąpił do sądu z wnioskiem o sankcję dla podejrzanego. 22 stycznia sąd tymczasowo aresztował 24-latka na okres trzech miesięcy. Za usiłowanie zabójstwa łodzianinowi grozi kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 8 lat.

(KWP w Łodzi / mg)

Powrót na górę strony