Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odnaleziono znak jubileuszowy

Data publikacji 23.01.2011

Ryccy kryminalni odnaleźli mosiężny jubileuszowy znak, który w ubiegłym tygodniu został skradziony z Kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela w Rykach. Pochodząca z 1901 roku pamiątka z napisami w języku polskim i łacińskim znajdowała się w przedsionku wejścia do kościoła. Złodziejem okazał się 19-letni mieszaniec Dęblina, który wskazał policjantom miejsce jego ukrycia. Jak się jednak okazało, skradziony i ukryty przez 19-latka łup znalazł i następnie przywłaszczył 25-letni mieszkaniec Ryk. Skradziony mosiężny znak wkrótce wróci na swoje miejsce. Wczoraj z rąk policjantów odebrał go Dziekan Dekanatu Ryckiego.

Ze wstępnych ustaleń ryckich policjantów, do przestępstwa doszło najprawdopodobniej między15 a 16 stycznia. Nieznany sprawca, po wejściu do otwartego Kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela w Rykach, ze ściany przedsionka głównego wejścia skradł pochodzący z 1901 roku mosiężny znak jubileuszowy. Na zewnętrznym okręgu widniały napisy: „ZA UCAŁOWANIE JEGO KRZYŻA UMIESZCZONEGO W KOŚCIELE I ODMÓWIENIE OJCZE NASZ 200 DNI ODPUSTU RAZ NA DZIEŃ”.  W następnym kręgu umieszczony był napis: „VIVIT REGNAT IMPERAT MCMI". Z kolei w krzyż wpisane były słowa: w pionie: „IESUS CHRISTUS DEUS HOMO”. Proboszcz Parafii wartość strat oszacował wstępnie na kwotę 1,5 tys. zł. Jednak znak posiadał przede wszystkim nieoszacowaną wartość pamiątkową.

Sprawą odnalezienia znaku zajęli się ryccy kryminalni. Już kilka dni od zgłodzenia ustalili osobę, która mogła mieć związek ze zniknięciem pamiątki. Sprawą kradzieży okazał się 19-letni mieszkaniec Dęblina. Mężczyzna został zatrzymany, a podczas dalszych czynności procesowych wskazał miejsce ukrycia skradzionego łupu. Jak się jednak okazało, skradzionego znaku tam nie było.

W piątek w późnych godzinach wieczornych stróże prawa natrafili na pewien ślad. Zatrzymali 25-letniego mieszkańca Ryk, którego podejrzewali o przywłaszczenie mienia. Mieli rację. Mężczyzna w poniedziałek znalazł skradziony przez 19-latka łup i zabrał go. Zapytany o miejsce ukrycia łupu, wskazał je i wydał go policjantom.

Wczoraj odzyskany znak jubileuszowy policjanci przekazali Dziekanowi Dekanatu Ryckiego - Ks. Kanonikowi Krzysztofowi Czyrce. Wkrótce pamiątka z powrotem trafi na swoje miejsce.

Obydwaj mężczyźni poniosą odpowiedzialność za swoje postępowanie. 19-latek odpowie za kradzież, natomiast 25-latek za przywłaszczenie mienia. Starszy z nich już poddał się dobrowolnie karze 4 miesięcy ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonywania nieodpłatnej pracy na cele społeczne.

(KWP w Lublinie / mg)
 

Powrót na górę strony