Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Udzielali kredytów za łapówki

Data publikacji 22.03.2007

Kujawsko-pomorscy policjanci zatrzymali trzech pracowników banku i dwie kobiety prowadzące działalność gospodarczą związaną z pośrednictwem kredytowym. Zatrzymane osoby podejrzane są o przyjmowanie korzyści majątkowych w zamian za pomoc w otrzymaniu kredytu pomimo braku zdolności kredytowej.

Sprawcy działając od listopada 2006 r. w co najmniej 9 przypadkach pośredniczyli w przyznaniu kredytu wbrew obowiązującym przepisom na kwoty nawet do 100.000 zł. Od każdej zrealizowanej transakcji przyjmowali łapówki od 10 do 30% przyznanego kredytu. 

Wśród zatrzymanych pracowników banku są osoby odpowiedzialne za przyjmowanie wniosków kredytowych i mające istotny wpływ na podejmowanie decyzji co do przyznania kredytu. Podejrzani o korupcję pracownicy banku to 24-letni kierownik bydgoskiej filii banku z Wielkopolski i dwie kobiety (l.40 i 42) z jednego z włocławskich banków. Osobą, która utrzymywała ścisłe kontakty z „bankowcami” była 50-letnia mieszkanka powiatu radziejowskiego. Natomiast jej 56-letnia koleżanka z powiatu lipnowskiego werbowała klientów potrzebujących gotówki, którzy - zgodnie z obowiązującymi przepisami bankowymi - nigdy by jej nie otrzymali z powodu braku zdolności kredytowej.

Na poczet przyszłych kar finansowych policjanci zabezpieczyli u podejrzanych mienie wartości 16.550 zł. Podejrzani zostali doprowadzeni do sądu z wnioskiem o zastosowanie wobec nich środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Za korupcję gospodarczą grozi kara pozbawienia wolności do lat 5 – art. 296a §1 Kodeksu Karnego.
Powrót na górę strony