Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Złodzieje samochodów w potrzasku

Data publikacji 25.01.2011

Trzy odzyskane samochody oraz 4 osoby zatrzymane to wynik działań policjantów stołecznego wydziału do walki z przestępczością samochodową. W zorganizowanej w powiecie wołomińskim dziupli samochodowej złodzieje ukryli skradzione na Mokotowie i przygotowane do rozbiórki dwie hondy accord i toyotę corollę. Z kolei policjanci z gdyńskiej komendy zatrzymali mężczyzn mogących mieć związek z kilkudziesięcioma przestępstwami samochodowymi popełnionymi na terenie Niemiec. Trzech zatrzymanych najbliższe miesiące spędzi w areszcie.

Nad sprawą od kilku tygodni pracowali funkcjonariusze stołecznego Wydziału do Walki z Przestępczością Samochodową. Policjanci dotarli do „dziupli samochodowej”, którą złodzieje zorganizowali w powiecie wołomińskim. Tam w ręce policjantów wpadły 4 osoby mające związek z kradzieżami aut i ich paserstwem. Funkcjonariusze zabezpieczyli skradzione wcześniej na Mokotowie dwie hondy accord oraz toyotę corollę oraz liczne części samochodowe pochodzące z kilkudziesięciu pojazdów, m.in. silniki, skrzynie biegów, fotele z poduszkami powietrznymi, poduszki powietrzne. Ponadto mundurowi, na poczet przyszłych kar, zabezpieczyli ponad 20 tysięcy złotych.

Zatrzymanemu 39-letniemu Arturowi P. i Robertowi W. przedstawiono zarzuty kradzieży z włamaniem, dwaj pozostali podejrzani - 38-letni Jacek S. i 19-letni Daniel S. – odpowiedzą za paserstwo.

Sąd rejonowy na wniosek prokuratury zastosował wobec całej czwórki areszt tymczasowy na 3 miesiące.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Policjanci nie wykluczają dalszych zatrzymań.

(KSP / mw)

***

Gdyńscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości samochodowej już od dłuższego czasu pracowali nad rozbiciem grupy zajmującej się kradzieżami samochodów z terenu Niemiec. Wiedząc, że w okolicach Kwidzyna w sobotę ma dojść do przekazania trzech kradzionych samochodów, zorganizowali zasadzkę.

Gdy w Tychnowach zauważyli vw tourana i dwa vw multivany rozpoczęli akcję. Zatrzymali trzech mieszkańców Szczecina oraz 23-letniego mieszkańca Kwidzyna, który miał kupić jeden z kradzionych samochodów. Dwóm mężczyznom udało się uciec z zasadzki.

Pracujący nad tą sprawą kryminalni z Gdyni doskonale wiedzieli, kim są uciekinierzy i już następnego dnia w jednym z hoteli w Redzie zatrzymali 30-latka z Mostów i 33-latka z Debrzna. Przy mężczyznach oraz w mieszkaniu jednego z nich policjanci znaleźli m.in. łamaki i sterowniki samochodowe.

W zabezpieczonych autach policjanci znaleźli specjalistyczny sprzęt służący mężczyznom do przestępczego procederu. Natomiast w pomieszczeniach należących do niedoszłego nabywcy kradzionego auta, kwidzyńscy funkcjonariusze ujawnili mnóstwo części pojazdów oraz sprzętu samochodowego.

Wszyscy zatrzymani trafili do policyjnego aresztu w Kwidzynie. Zarzut kradzieży z włamaniem usłyszało trzech zatrzymanych. Pozostali po przesłuchaniach zostali zwolnieni. Wczoraj, kwidzyński sąd wobec 27-, 30- i 33-latka zastosował areszty.

Policjanci zapewniają, że sprawa jest rozwojowa i nie wykluczają dalszych zatrzymań.

Jak wynika z ustaleń, zatrzymane osoby prawdopodobnie dokonały także kilkudziesięciu innych kradzieży pojazdów z terenu Niemiec.

Kradzież z włamaniem zagrożona jest karą pozbawienia wolności do lat 10.

(KWP w Gdańsku / mg)

KWP w Gdańsku - Odzyskali luksusowe samochody>>

  • KSP
  • KWP w Gdańsku
Powrót na górę strony