Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszuści zatrzymani

Data publikacji 26.01.2011

Ełccy policjanci zatrzymali czteroosobową grupę oszustów w wieku od 23 do 57 lat, którymi okazali się mieszkańcy województwa podlaskiego. Sprawcy podszywali się pod sprzedawców układów scalonych. Zakupione przez pokrzywdzonych części komputerowe okazywały się odpadami produkcyjnymi. Podejrzani zostali aresztowani na trzy miesiące. Policjanci podejrzewają, że grupa mogła w ten sposób oszukać około kilkudziesięciu osób w całym kraju na kwotę nawet kilkuset tysięcy złotych.

Policjant z Wydziału do Walki z Przestępczością Internetową pracował nad sprawą oszustw od grudnia 2010 roku. Metoda działania sprawców była zawsze taka sama. Podejrzani podawali się za sprzedawców układów scalonych, stanowiących wymienną część komputerową związaną z przechowywaniem pamięci. Po zakupie tych rzeczy okazywało się, że są one zużyte i stanowią tylko odpady produkcyjne. Ustalono, że sprawcy mogli oszukać w ten sposób nawet kilkadziesiąt osób w Polsce na kwotę blisko kilkuset tysięcy złotych.

Policjanci zatrzymali cztery osoby w wieku od 23 do 57 lat, będące mieszkańcami województwa podlaskiego. Okazało się, że grupa działała w różnych konfiguracjach, najczęściej po trzy osoby. Każdy członek grupy miał ściśle określoną rolę. Na podstawie materiału dowodowego zgromadzonego przez policjantów sąd, na wniosek prokuratora, aresztował wszystkich podejrzanych na trzy miesiące.

Sprawa jest rozwojowa, policjanci wraz z prokuratorem prowadzą dalsze czynności i ustalają pokrzywdzonych.

Czterej podejrzani odpowiedzą za oszustwo. Każdemu z ich grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Olsztynie / mg)

Powrót na górę strony