Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Brat” ze związku wyznaniowego wyłudził 16 tys. złotych

Data publikacji 27.01.2011

Kryminalni z Bielan zatrzymali Tomasza N. tuż po tym, jak wyłudził od starszych osób 16 tys. złotych. Tym razem oszuści podawali się za braci ze związku wyznaniowego, do którego należała pokrzywdzona. 19-latek prawdopodobnie jeszcze dziś odpowie za oszustwo. Grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Tym razem oszuści działający metodą „na wnuczka” wymyślili nowy sposób wyłudzenia pieniędzy od osób starszych. Zanim przystąpili do działania, zebrali na temat ofiary informacje i wykorzystali fakt, że pokrzywdzona należy do jednego ze związków wyznaniowych. Poznali członków tej organizacji, ich wzajemne relacje i wówczas wykorzystali dobre serce i naiwność innych braci.

Minęła 14:00, gdy na telefon stacjonarny mieszkanki Bielan zadzwonił młody człowiek, który podawał się za brata ze związku wyznaniowego, do którego należy również pokrzywdzona. Prosił ją o pilne pożyczenie 16 tys. złotych – trafiło mu się mieszkanie po okazyjnej cenie i dlatego zwrócił się z prośbą o pożyczkę. Jednocześnie oświadczył, że jest mężem kobiety, która należy do tego samego związku wyznaniowego i którą doskonale znała pokrzywdzona.

Pokrzywdzona miała w domu tylko 8 tys. złotych, po resztę wysłała 72-letniego męża do banku. Mężczyzna wypłacił w banku brakującą kwotę. W międzyczasie dostał telefon od „brata”, że po pieniądze przyjedzie znajomy. 72-latek przekazał pod bankiem 16 tys. złotych nieznajomemu mężczyźnie. Przekazanie pieniędzy nie uszło uwadze kryminalnym, którzy w tym czasie byli na ulicy Broniewskiego. Policjanci od razu podeszli do starszego mężczyzny, aby dowiedzieć się dlaczego mężczyzna przekazywał na ulicy tak dużą kwotę. Gdy poznali szczegóły, od razu ruszyli w pościg za oszustem. Kilkaset metrów dalej Tomasz N. był już w rękach kryminalnych.

19-latek został zatrzymany. Tomasz N. okazał się osobą poszukiwaną przez policjantów z komisariatu w Mrozach. Prawdopodobnie jeszcze dziś zostanie mu przedstawiony zarzut m.in. oszustwa. Grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.

(KSP/js)
 

Powrót na górę strony