Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Skarb sprzed 1500 lat odzyskany

Data publikacji 29.01.2011

Policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP w Szczecinie odzyskali rzymskie monety, które były nielegalnie oferowane do sprzedaży na jednym z portali internetowych. Skarb składał się z 32 brązowych monet datowanych wstępnie na początek V w. n.e.

Zbierając informacje operacyjne funkcjonariusz Wydziału Kryminalnego KWP w Szczecinie ustalił, że użytkownik jednego z portali internetowych oferuje do sprzedaży najprawdopodobniej zabytki archeologiczne. Informacja wymagała potwierdzenia, więc aby uniknąć wątpliwości, po ustaleniu adresu tej osoby, policjanci pojechali do niej w towarzystwie eksperta z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie.

40-letni mieszkaniec Stargardu Szczecińskiego faktycznie był w posiadaniu przedmiotów przedstawianych na aukcji internetowej. Podczas czynności zatrzymano 32 monety z brązu, pochodzących z Cesarstwa Rzymskiego. Ich datę wykonania wstępnie wydatowano na okres od IV w. n.e do początku V w. n.e. Monety zostaną decyzją konserwatora przekazane numizmatykom wyspecjalizowanym w monetach rzymskich w celu przeprowadzenia dalszych badań.

Skarb monet liczących sobie minimum 1500 lat Wojewódzki Konserwator Zabytków w Szczecinie uznał za zabytek archeologiczny, będący własnością Skarbu Państwa. Przedmioty te wyłączone są z obrotu handlowego, a ich sprzedaż jest paserstwem na szkodę Skarbu Państwa. Obecnie śledczy sprawdzają w jaki sposób eksponaty znalazły się w Stargardzie Szczecińskim u prywatnej osoby, która wstępnie tłumaczy, że nabyła je od mieszkańca Śląska.

Trwa postępowanie, które ma wyjaśnić wszystkie okoliczności tej sprawy.

(gp/KWP Szczecin)

Powrót na górę strony